Measurement and comparison of solar radiation estimation models for İzmir/Turkey: İzmir İnstitute of Technology case
İzmir/Türkiye için güneş ışınım tahmin modellerinin ölçüm ve karşılaştırmaları: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü durum çalışmaları
  1. Tez No: 302386
  2. Yazar: DİDEM VECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güneş enerjisi yenilenebilir, temiz ve sürdürülebilir yerli enerji kaynağıdır. Bu nedenle gelecekteki en temel enerji elemanı olarak görülmektedir. Güneş enerjisine ait tasarım ve çalışmalarda, belirli bir bölge için güneş ışınımı ve bileşenlerine ait bilgiler önem taşımaktadır. Türkiye konumu nedeniyle yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir ve bu sebeple güneş enerjisi verilerini incelemek ve çalışmalar yapmak önem taşımaktadır.Bu çalışmada İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yatay bir alanda küresel güneş ışınım değerleri üç sene boyunca on 'ar dakikalık aralıklarla 2005 Ocak başından 2007 Aralık sonuna kadar ölçülmüştür. Bu veriler kullanılarak aylık ortalama günlük global ışınım belirlenmiştir. Literatürde Türkiye geneli ve sadece İzmir için daha önce çalışılmış 10 model kullanılarak aylık ortalama günlük global güneş ışınımı hesaplanmıştır. Ayrıca İzmir için lineer, ikinci ve üçüncü dereceden eşitlikler geliştirilmiştir. Bunun yanında, yaygın güneş ışınımı ile ilgili de benzer çalışmalar yapılmıştır. Literatürde yer alan Türkiye ve genel modellemelerden ve İzmir için ölçülmüş verilerden yola çıkılarak denklemler geliştirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Eşitliklerin ve modellerin performans değerlendirmesi için ortalama hata (MBE), tahmini standart hataları (RMSE) ve t-istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda 2. derece geliştirilen eşitliğin diğer modellere oranla daha başarılı sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Solar energy technologies offer a clean, renewable and domestic energy source, and are essential components of a sustainable energy in the future. Proper and adequate information on solar radiation and its components at a given location is very essential in the design of solar energy systems. Due to Turkey?s location, solar energy potential is abundantly available. Consequently, it is worth to examine and conduct research on the solar energy source.In this study, the global solar radiation data in Izmir were analyzed based on 3 years of global solar radiation data measured on a horizontal surface on the campus area of Izmir Institute of Technology. Actual data readings were made on a ten minute basis from January, 2005 to December, 2007. Monthly-average daily global radiation has been analyzed. A linear, a second-order and third order equations are designed for the calculation of the monthly-average daily global radiation in Izmir. The main objective is to estimate global solar radiation via models mentioned in the literature both for Turkey in general and for Izmir specifically; and to compare the results with the three new developed models. In addition to global solar radiation, diffuse solar radiation data were analyzed and proposed models for estimating the monthly average daily diffuse solar radiation, as well. Four new models were developed for diffuse solar radiation calculations and nine models from the literature have been used.In order to confirm the results, four statistical methods have been used namely; mean bias error (MBE), root mean square (RMSE), t-statistic and relative percentage error. According to the statistical evaluation, it may be concluded that the new polynomial equation predict the monthly-average daily global solar radiance better than other available models.