Turizmin gelişimine bağlı olarak ikincil konutlarda mekan analizi; Manavgat örneği
Tourism development analysis of its space as a secondary house; Manavgat example
- Tez No: 302472
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir konut türü olan ikincil konutlar aynı zamanda, turistlerin konaklamaları için tasarlanmış, özellikle ülkemiz kıyı alanları boyunca konumlanan bir turizm yapısıdır. Geçmişten günümüze gelebilmeyi başarmış ikincil konut kavramı turizmin gelişimine bağlı olarak yıllar içinde değişim ve gelişim göstermiştir.Ülke açısından önemli kıyı alanlarında konumlanan bu konutların; amacına uygun tasarlanması, kullanıcının isteklerine cevap vermesi ve kullanılabilir olması, ülke için gerek ekolojik, gerekse ekonomik açıdan önemlidir. Bu önem neticesinde; ikincil konutları ve ikincil konut mekanlarını tanımak, ikincil konutların yıllar içinde geçirdiği değişimi bilmek gerekmektedir.Bu amaç doğrultusunda çalışma boyunca ikincil konutlar, turizmin gelişimine bağlı olarak mekansal açıdan ele alınmaktadır.İlk olarak çalışma hakkında ana hatlarıyla bilgi sahibi olunması amaçlanarak, çalışmanın amacı, kapsamı ve metodu hakkında bilgi verilmiş, araştırma ile ilgili tanımlar ve kavramlar; turizm, ikincil konut ve mekan başlıkları altında ele alınmıştır.Daha ayrıntılı bir araştırma içinse konu; gerek coğrafi özellikleri, gerekse iklimsel ve kültürel özellikleri itibariyle her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan; bünyesinde bu ziyaretçilerin konaklamaları için tasarlanmış yoğun ikincil konut yerleşkeleri bulunan Manavgat bölgesine indirgenmiştir. Manavgat bölgesi içerisinden farklı dönemlerde inşa edilen beş ikincil konut yerleşkesi seçilerek incelenmiştir. İncelenen örnekler ışığında, turizm gelişime bağlı olarak ikincil konut mekanlarında yaşanan değişim; iç mekan, yarı açık mekan ve dış mekan başlıkları altında ele alınmıştır.Yapılan araştırma sonucu; turizmin gelişiminin, ikincil konut kullanıcı profilini değiştirdiği gözlemlenmiştir. İkincil konut kullanıcı profilinde yaşanan değişim, ikincil konut mekanlarına yansımıştır. Yıllar içinde; yaşam alanı m²'lerinde büyüme, yatak odası sayısında artış ve yatak odalarının en az bir tanesinde banyo eklentisi eklendiği gözlemlenmiştir. Turizmindeki gelişimin, sonuç olarak; ikincil konut toplam kullanım alanlarında artışa ve bu konutların bulunduğu yerleşkelerin sosyal donatı alanı açısından zenginleşmesine neden olmuştur.Sonuç olarak; turizmin gelişmesiyle birlikte, dış mekan tasarımı açısından amacına uygun tasarımlar yapılırken, iç mekan tasarımı ve özellikle alanı ile ilgili amacına uygun olmayan birincil konut kriterlerinde tasarımlar yapılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A dwelling which is a type of secondary houses at the same time, designed for the accommodation of tourists, a tourist structure situated along the coastal areas, especially in our country.These homes located in coastal areas important for the country, for the purpose of designing, and be available to respond to user requirements, the need for the country, ecological, and economic aspects are important. As a result of this importance, secondary houses and places of residence to recognize the secondary, the secondary housing is necessary to know its changes over the years.For this purpose, secondary houses throughout the study, depending on the spatial aspects of tourism development are discussed.Being informed about the study as outlined in the first goal was study, we were informed about the scope and method, definitions and concepts related to the research, tourism, the secondary housing and space are discussed under the headings.For a more detailed research topic; its geographical features, climatic and cultural properties as well as many visitors each year welcomes domestic and foreign, within the accommodation is designed for those visitors were reduced to Manavgat in dense secondary house campuses. Manavgat area within the five secondary housing development was built in different periods were chosen. Samples examined in the light, depending on tourism development, the change in the secondary house premises; interior space, is discussed under the headings of semi-open space and outdoor.As a result of this research, tourism development, the secondary housing alters the user profile. The change in the secondary house user's profile, reflected in the secondary housing sites. Over the years, living space, m s of growth, the increase in the number of bedroom and bathroom extension added to the observed in at least one of the bedrooms. Tourism development, as a result, a secondary increase in areas of housing and residential premises, this has led to the enrichment of social reinforcement area.As a result, with the development of tourism, in terms of exterior design for the purpose of making designs and especially non-primary houses criteria for the purposes related to the field started to make designs.