Ortofoto harita üretimi ve coğrafi bilgi sisteminde veri kaynağı olarak kullanımının araştırılması
Orthophoto map production and investigation of use as data source in geographic information system
- Tez No: 302496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilişim dünyasındaki baş döndürücü son gelişmeler sayesinde artık yeryüzü küçülerek bir bilgisayar ekranına sığmış ve insanoğlu dünyayı kuşbakışı olarak gözlemleyecek duruma gelmiştir. Dünya üzerindeki karmaşık yapıyı düzenlemek ve sosyal, ekonomik ve kültürel sorunları çözümlemek konuma dayalı karar verme süreçlerinde destek olmak amacıyla Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hızla bilgi teknolojilerindeki yerini almıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri sayesinde dünya üzerindeki coğrafi verilerin toplanması, saklanması, sorgulanması, analiz edilmesi, planlanması ve sorunlara çözüm bulunması çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak bunu yapabilmesi için uygun konumsalveri kaynağına ihtiyaç vardır.Aynı zamanda havadan görüntü alım tekniklerinin ilerlemesiyle uydu ve hava fotoğraflarının kullanılabilirliği artmıştır. Bu tezde yeryüzünün havadan görüntülenmesi ile üretilen ortofoto haritaların Coğrafi Bilgi Sistemlerinde veri kaynağı olarak kullanılmasının araştırması yapılmıştır. Ayrıca ortofoto harita üretimi yapan kurumlar incelenerek, durum değerlendirilmesi yapılmış ve ortofoto harita üretiminde Avrupa standartları incelenerek, standartlaşmanın önemi belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
Thanks to the latest advances in IT industry, the Earth gets smaller and fits into a computer monitor and the humans are able to observe the world with bird?s eye view. Geographic Information Systems (GIS) become rapidly an important part in information technologies, in order to organize the complicated structure and solve the social, economical & cultural problems in the world and to give support on location based decision-making. With the help of Geographic Information Systems, geographic data on Earth is collected, stored, queried, analyzed, and planned very easily in addition to finding solutions to problems. However, proper spatial data source is needed to be able to achieve it.At the same time, the improvements on aerial imaging techniques increase the use of satellite images and air photos. In this thesis, orthophoto maps used as data source in Geographic Information Systems are investigated. Furthermore, situation assessment is done with respect to the examination of the institutions that produce orthophotomaps. The European standards for producing orthophotomaps are also examined, and the importance of standardization is emphasized.