Türkiye'de hane halkı işgücü anketinden işgücü üzerine gözlemler
Remarks on labour in Turkey from labour force survey
  1. Tez No: 302721
  2. Yazar: FAİK YÜCEL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumsal sınıflar kuramsal ve analitik araçlar olmanın ötesinde nesnel, ve dolayısıyla ampirik olarak gözlemlenebilecek gerçekliklerdir. Bu çalışmanın ilk amacı Hane Halkı İşgücü Anketlerini kullanarak Türkiye'de bireyler ve haneler düzeyinde sınıfsal kompozisyonun 2004-2009 dönemindeki dönüşümünü analiz etmektir. Bu analizin en temel sonuçlarından biri bu dönem içinde Türkiye'de toplumun artarak emekçileştiğidir. Birey sınıf pozisyonları ve hane yapıları kullanılarak türetilen hane sınıf pozisyonları emekçileşme sürecini hane bazında da ortaya koymuştur. Emekçileşme süreci hem birey hem de hane düzeyinde yoğunlaşarak devam etmektedir. Bununla birlikte orta sınıfların oransal olarak küçüldüğü gözlemlenmiştir. Diğer taraftan çalışmanın ikinci amacı hane ve birey düzeyinde sınıfsal yapıları kullanılarak işgücü üzerine gözlemler yapmaktır. Bu dönemde ülke girişimlerinin sektör ve ölçek açısından yapı değiştirdiği tespit edilmiştir. Karşılaştığımız her türlü yapısal değişim sınıflar arası geçişlerin incelenmesi gerektiğini ortaya koydu. Bu doğrultuda son bölümde anketin geçmiş iş deneyimi ile ilgili bölümünden faydalanarak bir önceki yıldan cari yıla sınıf yapısının nasıl değiştiği incelendi.
Özet (Çeviri)
Social classes are, beyond being theoretical and analytical tools, are also objective, and hence empirically observable realities. The first aim of this study is to analyze the transformation of individual and household based social class composition in the period 2004-2009 by utilizing the Household Labour Force Surveys. One basic conclusion of this study is that, in this period, Turkish society has been becoming more proletarianized. The class position of households are derived using household structures and individual class position. Household class positions also revealed the proletarianization process. Proportional reduction is observed at the middle classes. The second aim of the study is to make observations on labour force, using the class structures. During this period,structure of initiatives has changed in terms of scale and sector. All kinds of structural changes that we have come across during the study, made clear that we have to examine transitions between classes. Thus, using the part of the questionnaire that is related to past work experience, the final chapter of the study examines how the class structure has changed between the current and previous years.