Bitkisel ve hayvansal proteinli rasyonla beslenen etlik piliçlerde besi performansı ve yaşama gücü
Effects of using vegetable and animal protein origin in broiler ration on the performance and vitality
- Tez No: 303164
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma broiler rasyonlarına bitkisel kökenli protein katılmasının canlı ağırlık, yemden yararlanma, yaşama gücü ve Newcastle antikor titreleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada materyali olarak deneme ve kontrol guruplarının her birine 10.000 civciv düşmek üzere toplam 20.000 civciv kullanılmıştır. Deneme gurubuna bitkisel kökenli, kontrol grubuna ise hayvansal kökenli olmak üzere deneme süresince her guruba 50'şer kg protein kullanılmıştır.Araştırma 7 hafta sürmüştür. Araştırmada 7. hafta sonunda deneme gurubunda canlı ağırlık 2711.43, yemden yararlanma oranı 1.45, yaşama gücü 93.57 ve Newcastle antikor titreleri birinci aşıdan sonra 8.50, ikinci aşıdan sonra 6.40 olarak önemli düzeyde yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak broiler rasyonuna bitkisel kaynaklı protein kullanılmasının broiler performansı üzerine olumlu etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to invastigate the effects of the using vegetable protein origines in broiler ration on body weight, FCR (feed conversion rate), vitality and Newcastle anti body titre.The total of 20.000 chicks were used in this study 10.000 chicks in each control and trial groups.50 kg of each vegetable and animal protein origine were used in the rations of control and trial groups along the seven week of the period of the study.The end of the study the body weight is 2711.43, FCR (feed conversion rate) 1.45, vitality 93.57 and Newcastle anti body titer after first vaccination 8.50 and second vaccination 6.40 were found to be significantly beter than the control group.İn conculution the using of vegetable protein origin in broiler ration has benefits on broiler performance and Newcastle anti body titer.