Sigorta işletmelerinde hayat sigortası muhasebesi ve etkinlik-verimlilik analizi
- Tez No: 30340
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sigortanın toplumsal hayatımızdaki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Sigorta sadece kişilere güvence sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda tasarruf yapma olanağı da sağlamaktadır. Her türlü riski, belli bir prim karşılığında üzerine alan sigorta işletmelerinin faaliyetleri kamu yararını içeren faaliyetlerdir. Sigorta işletmelerinin riski en iyi şekilde karşılayabilmesi, yapılan yatırımlara ve sigorta işlemlerinden elde edilen etkinlik ve verimliliğe bağlıdır. Günümüzde sigorta sektörünün önemli kollarından biri haline gelen hayat sigortaları, gerek yapısı, gerekse işleyişi ile diğer sigorta branşları içinde önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Sigorta işletmeleri hayat sigortaları ile kişilerin ve yakınlarının hayati risklerini üstlenerek, bu yolla kişilerin geleceğini güvence altına almaktadır. Hayat sigortaları sigortalının ölümü halinde eşi, çocukları ve yakınlarına sigorta primine bağlı olarak tazminat ödemektedir. Sigortalının sakatlanması durumunda ise, tazminat kendisine ödenmektedir. Sigorta süresi sonunda sigortalı ister toplu bir para alır, isterse düzenli bir maaşa sahip olabilir. Hayat sigortalarından toplanan birikimler sigorta işletmeleri için büyük bir yatırım potansiyeli oluşturmaktadır. Sigorta işletmeleri bu potansiyeli verimli ve güvenli alanlarda değerlendirmek zorundadırlar. Hayat sigortalarının uzun vadeli bir yatırım aracı olması kişilere birikimleri oranında uzun vadede kazanç sağlamaktadır. Sigorta işletmeleri tarafından düzenlenen hayat sigorta poliçeleri enflasyona, altın ya da dövize endesklenmek suretiyle paranın zaman içinde uğrayacağı değer kaybı en aza indirilmektedir. Ayrıca hayat sigortası için ödenen primlere %25 ile %50 arasında vergi bağışıklığı sağlanarak, sigortalılara daha başlangıçta vergi oranı kadar kazanç sağlanmaktadır. Sigorta işletmelerinin kârlılığının ölçülmesinde etkinlik ve verimlilik oranları önemli bir rol oynar. Bu oranlara dayanarak elde edilen sonuçlar, işletme faaliyetleri hakkında alınacak kararlarda ve işletme politikalarının belirlenmesinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of insurance in social life has been increasing lately. Not only does it supply safety to the people but it gives a chance to save up also. It accepts every risk in accordance with a premium and this is the work that is useful for the society. The best pay of the insurance companies to the risk depends on how much they invest on and the activity obtained. In our time, the life insurance that has been the most important part of the insurance sector has become the most popular both its foundation and its work through the other ones. The insurance companies accepting the relationship with the people and their relatives by the help of the life insurance take under control of the people's future. The life insurances, if the insured person dies, pay compensation to his wife, childeren and relatives in the accordance with his premium. If he has an accident, it is paid to him. At the end of the insurance, he can have whole money or a regular salary. The money collected from life insurances has become a big pontential to the insurance process. The insurance companies should use it on good places. Moreover, the life insurances supply suitable profit to the insured, depending on his premium, because the life insurance is a long term investment. The life insurance drafts prepared by the insurance companies are kept their values against the inflation, taking care of gold and foreign currency in time. In addition to, at first, it brings profit 25%-50% to the insured, decreasing the tax ratio. On the measurement of profitable of the insurance companies, the ratio of profitable and the activities are very important. Depending on these ratios obtained results affects on the decisions about the firms and the policies.