Şizofrenide elektrofizyolojik değişimler ve COMT Val158Met polimorfizmi ile ilişkileri
Elektrophysiological alterations in schizophrenia and relation of them with COMT Val158Met polymorphism
  1. Tez No: 304490
  2. Yazar: SERHAT TAŞLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ÖNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Genetik, Psikiyatri, Biophysics, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu tezin amacı beynin bazı elektrofizyolojik yanıtlarının şizofreni hastalığında görülen değişimlerini ve bu değişimlerin COMT geninde görülen Val158Met polimorfizmiyle ilişkilerini incelemektir.Hipotezler: Şizofreni hastalarına ait işitsel uyarılmış potansiyellerin kontrol grubundan farklılık göstermemesi; işitsel olay ilişkili potansiyellerin ve uyumsuzluk negatifliğinin hasta grubunda azalmış genliklere sahip olması beklenmektedir. Val/Val genotipini taşıyan hastaların sinyal/gürültü oranlarının Met/Met genotipli hastalardan düşük olması beklenmektedir.Yöntem: 17 şizofreni hastası ve 17 sağlıklı katılımcıya işitsel uyaranlar dinletilirken EEG kaydı alınmıştır. Elde edilen uyarılmış ve olay ilişkili potansiyeller ile uyumsuzluk negatifliği yanıtlarının 6 elektrotta (F3, F4, FCz, P3, P4, CPz) genlik ve latans ölçümleri yapılmıştır. 14 hastadan alınan kanlardan elde edilen DNA ile hastaların COMT Val158Met genotipi incelenmiştir. Bu hastalar genotiplerine göre gruplandırılarak olay ilişkili potansiyellerde sinyal/gürültü oranları incelenmiştir.Bulgular: Uyarılmış potansiyellerin P60 bileşenlerinin latansı hasta grubunda kısalmış görünmektedir (FCz, P4) .
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to investigate the alterations in electrophysiological responses of the brain in schizophrenia and the relation of these alterations with Val158Met polymorphism in COMT gene.Hypothesis: It is hypothesized that auditory evoked potential of schizophrenia patients does not differ from healthy subjects while auditory event related potentials and mismatch negativity has lower amplitudes in schizophrenia patients. Patients with Val/Val genotype in COMT gene are expected to have lower signal-to-noise ratio than patients with Met/Met genotype.Methods: 17 schiozphrenia patients and 17 healthy subjects underwent EEG recording during presentation of auditory stimuli. Latency and amplitudes of auditory evoked and event related potentials and mismatch negativity responses at 6 electrode sites (F3, F4, FCz, P3, P4, CPz) was measured. COMT Val158Met genotyping of 14 patients was performed via venous blood. These patients were grouped in terms of their genotypes and signal-to-noise ratios of event related potentials of these groups are investigated.Results: Latency of P60 component of evoked potentials is shorter in patients (FCz, P4).