Evaluation of hazardous wastes generated from automotive industry in Turkey and their disposal methods
Türkiye?de otomotiv sanayinden kaynaklanan tehlikeli atıkların ve bertaraf yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 304615
  2. Yazar: BURCU YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇALLI, DOÇ. DR. ZEHRA SEMRA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tehlikeli atıklar toksisite, aşındırıcılık, tutuşabilirlik ve reaktivite gibi özelliklerisebebiyle insan sağlına ve çevreye olumsuz etkileri olan atıklardır. Tehlikeli atıklarınkaynağı çeşitli endüstriyel, ticari, tarımsal ve hatta evsel faaliyetler olabilir. Bu çalışmada,Türk otomotiv endüstrisi kaynaklı tehlikeli atık üretimi incelenmiştir. Araç başına oluşan herbir tehlikeli atık için tehlikeli atık üretim faktörü hesaplanmıştır. Tehlikeli atık faktörününbelirlenmesi tehlikeli atık üretim rakamları ile üretilen tehlikeli atık miktarları arasındakiilişkiyi kurabilmek için önemli bir araçtır. Tehlikeli atık faktörlerinin bilinmesi uzun vadelitahminler yapılabilmesine yardımcı olur. Tehlikeli atık faktörü üreticilerden elde edilentehlikeli atık miktarları ve üretim rakamları ile hesaplanmaktadır. Tehlikeli atık üretimfaktörü otomobil, otobüs ve kamyon üreticileri için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Her bir üreticiiçin hesaplanan tehlikeli atık faktörleri kıyaslandığında, benzer prosesler uygulandığı haldearaç yüzey alanı ve üretim rakamlarının artmasına bağlı olarak hesaplanan tehlikeli atıküretim faktörlerinde farklılıklar gözlemlenmiştir.Üretim proseslerindeki farklılıklar oluşan tehlikeli atığın tipini ve miktarınıetkilemektedir. Yüzey hazırlama ünitelerinin uygulanması üretilen tehlikeli atık türlerineetkisi olduğu gibi atık faktörünü de önemli oranda etkiler. Örneğin; yüzey hazırlamaünitelerinde atık olarak fosfatlama çamuru oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, bazınanoteknolojik yüzey hazırlama prosesleri fosfatlama çamurunun oluşumunu tamamenengelleyebilir.Farklı üç tip motorlu kara taşıtı üretiminden kaynaklanan tehlikeli atık üretim faktörlerikarşılaştırıldığında, otobüs üretimi için hesaplanan atık faktörü değerinin en fazla olduğutespit edilmiştir. Üretim rakamlarındaki fazlalık ve küçük yüzey alanlarından dolayı,otomobil üretimi için hesaplanan tehlikeli atık faktörünün üç tip moyotlu kara taşıtı içinde endüşük değere sahip oluştuğu gözlemlenmiştir. Daha önceki çalışmalarda da değinildiği gibioluşan tehlikeli atık miktarı üretim adedi ile doğru orantılıdır. 2010 yılında tespit edilentehlikeli atık miktarı, üretime bağlı olarak 2009 yılı atık miktarlarına göre %20'lik bir artışgöstermiştir. Bu çalışmada tehlikeli atık faktörlerinin hesaplanması dışında, üreticilerden elde edilenbilgiler doğrultusunda tehlikeli atıkların bertaraf yöntemleri de incelenmiştir. Otomotivüreticileri tarafından tehlikeli atık beyan sistemine yapılan bildirilere göre, geri dönüşümişleminin önceki yıllara göre artan bir orana sahip olduğu gözlemlenmiştir. 2008 yılındakigeri dönüşüm oranı %65 iken, bu oran 2010 yılında %87'ye yükselmiştir. Günümüzde,enerji geri kazanımı ve yakma metotları çoğunlukla uygulanan geri gönüşüm/kazanım vebertaraf yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
Hazardous wastes are wastes that jeopardize human health or environment due to theirfeatures such as toxicity, corrosivity, ignitability or reactivity. Hazardous wastes areproduced from several industrial, commercial, agricultural or even from domestic activities.In this study, hazardous waste generation from Turkish automotive industry was evaluated.Hazardous waste generation factors per motor vehicle were calculated for each hazardouswaste generated from automotive manufacturing. Determining the hazardous wastegeneration factors is an important tool while making a relationship between the productionfigures and the amount of generated hazardous waste. Long term predictions may bepossible if the relative hazardous waste generation factors are accurately known. Hazardouswaste generation factors were calculated by obtaining the generated hazardous wasteamounts and the production figures from the facilities. Hazardous waste generation factorswere calculated for each waste generated by the manufacture of three types of motor vehicleswhich are automobile, bus and truck. When the hazardous waste generation from themanufacture of these motor vehicles was compared, it was observed that hazardous wastegeneration factors for most of the waste types increased with increasing surface area of thevehicle and increasing production figures although similar manufacturing processes wereapplied.Differences in the manufacturing processes affect the type and quantity of thehazardous waste generated per production of a motor vehicle. It was observed thatapplication of a surface treatment unit has a pronounced effect on hazardous wastegeneration factors and as well as the types of generated wastes. For instance, phosphatingsludge will not be generated, if the facility does not apply surface treatment. Furthermore,some nanotechnological surface treatment processes may completely eliminate thegeneration of phosphating sludge.When hazardous waste generation factors of three types of motor vehicles arecompared, bus manufacturing has the highest values. Due to relatively high productionfigures and small surface area, automobile manufacturing has the lowest hazardous wastegeneration factors. As it is mentioned before, hazardous waste generation increases in parallel with the production. There is approximately a 20% increase in the total amount ofhazardous waste generated by the automotive industry from 2009 to 2010. This is inaccordance with the increase in the production figures.In addition to the determination of hazardous waste generation factors, possiblerecycle/recovery or disposal practices for the generated wastes were also examined.According to the declerations made by the automotive industry via the Hazardous WasteDeclaration System, it was observed there is an increasing trend of recycling of generatedhazardous wastes. While the recycling ratio was 65% in 2008, this ratio increased to 87% in2010. Currently, energy recovery and incineration are commonly applied recycle/recovery ordisposal methods to the generated hazardous wastes.