Sosyal konut politikaları bağlamında bir değerlendirme: İstanbul ve Lizbon örneği
An assessment of social housing policies: Istanbul and Lisbon model
  1. Tez No: 304760
  2. Yazar: PINAR ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Düşük gelirlilerin konut sahibi olmasında önemli olan ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanarak, çeşitli nedenlerle başarılı ve ya başarısız sonuçlar alınan birçok politikadan; sosyal konut yapımı, toplu konut üretimi, mevcut konutların iyileştirilmesi konularını incelemek bu tezin ana hedefi olmuştur.Tez çalışmasının birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konmuştur. 2.bölümde ise kavramsal temeller tanımlanarak konu ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde, Türkiye'de ki sosyal konut politikaları, geçmiş ve günümüz araştırmaları parelelinde detaylı bir şekilde irdelenmiştir.Dördüncü bölümde, İstanbul Metropoliten Alanı hakkında 1950'lerden günümüze İstanbul kent planlamasının sosyal konut üzerindeki etkisine yer verilmiş ve İstanbul içinde seçilen çalışma alanı hakkında tanımlamalar verilerek daha önce incelenmiş alan verilerinden elde edilen bulguların sonuçları ve yorumları verilmiştir.Beşinci bölümde, tez çalışmasının Portekiz kısmı ile ilgili genel tanımlamalar verilmiş ve Portekiz sosyal konut politikaları hakkında bilgiler sunulmuştur.Altıncı bölümde, Lizbon Metropoliten Alanı hakkında kentsel planlamanın sosyal konut üzerindeki etkisine yer verilmiş ve Lizbon örneğinde seçilen sosyal konut çalışma alanı hakkında detaylı bir analiz sunularak, alan incelemesinin sonucunda elde edilen bulguların sonuçları değerlendirilmiştir.Yedinci bölümde ise, ulaşılan sonuçların tartışılması ve ileriye dönük sosyal konut uygulamalarına ait yapılacak çalışmalar için önerilerin oluşturulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low-income homeowners in the important and in many countries of the world by applying, successful or unsuccessful result from various causes, and many varieties of policy; the construction of social housing, housing production and improvement of existing dwellings have been main objective of this thesis. In the first part of this thesis, the aim, scope and method have been revealed. Defined in section two of the theoretical foundations are given general information about the subject. In the third section, that the social housing policies in Turkey, parallel to the literature in the past and present research examined in detail. In the fourth section,about the Metropolitan Area of Istanbul since 1950?s and his evolutions of urban planning are given and the definitions are given about the selected study area in Istanbul, as a result of the examination results and their interpretation of the findings from the data given. In the fifth section, the general definitions are given study is part of Portugal and social housing policies in Portugal are introduced. In the six section, on the urban development process of the Lisbon Metropolitan Area were examined and selected social housing in the case of Lisbon presented a detailed analysis of the scope of work, as a result of the findings of the investigation results are evaluated. In the seventh section, discussion of results achieved and recommendations fort he future studies of the creation of social housing applications were studied.