Üsküdar Saint Vincent de Paul Fransız Okulu'nun belgelenmesi, koruma sorunlarının irdelenmesi ve yeniden değerlendirilmesi
Documented researh, conservation problems and adaptive re-use of Üsküdar Saint Vincent De Paul French School
- Tez No: 304784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. HALE TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un Üsküdar İlçesi'ne bağlı Bağlarbaşı Semti'nde yer alan Saint Vincent de Paul Fransız Okulu'nun belgelenmesi yapılmış, yapının koruma sorunları irdelenmiş ve yapının yeniden değerlendirilmesine dair öneride bulunulmuştur. Çalışmada tarihi yapıları yaşatmak için yapılan değişikliklerin yapılar üzerinde oluşturabileceği bozulmalara dikkat çekilmeye çalışılmış ve yapıların yeniden kullanımına yönelik koruma ve uygulama önerilerine değinilmiştir.1883 yılında inşaa edilmiş olan Saint Vincent de Paul Fransız Okulu yapımından yaklaşık 25 sene sonra mekan yetersizliği sebebiyle bazı müdahalelere maruz kalmış ve 1924 yılında okulun kapanmasıyla yapının bozulma süreci başlamıştır. 1967 yılında mal sahibi değişen binanın yeni mal sahibi tarafından bilinçsizce işlevlendirilmesi ve yeni kullanıcıların da binaya herhangi bir onarım yapmaması dolayısıyla yapı 40 sene içinde tamamiyle kullanılamaz hale gelmiş, günümüzde metruk ve çevresinde yaşayanlara tehlike arz edecek bir şekle dönüşmüştür.Tezin birinci bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu'nda açılan yabancı okulları ve Fransız Katolik Okulları hakkında bilgi verilmiş, bu okulların açılmasında etken olan yasal düzenlemeler incelenmiştir.İkinci bölümde, Saint Vincent De Paul Fransız Okulu'nu kuran Filles de la charité rahibeleri, çalışma alanları ve İstanbul'da kurdukları diğer kurumlar ele alınmıştır. Üsküdar Saint Vincent De Paul Fransız Okulu'nun bulunduğu Bağlarbaşı Semti ve bağlı olduğu Üsküdar İlçesi'nin coğrafi konumu , bölgenin tarihsel, sosyal ve ekonomik gelişimi ve kurumun tarihçesi araştırılmıştır. Ayrıca yapının zaman içinde geçirdiği kullanıcı ve işlev değişiklikleriirdelenerek bu değişikliklerden oluşan bozulmalar tespit edilmiş,yapının günümüzdeki durumu ve yapının mimari,strüktürel ve cephe özellikleri incelenmiştirÜçüncü bölümde, yapının 1883 ve 1908 yılına ait restitüsyon projesi hazırlanmıştır.ve restorasyon çalışmaları ele alınmıştır. Çalışmaya yön verecek eski haritalardan, belgelerden ve fotoğraflardan elde edilen veriler toplanarak, gerekli kişilerle röpörtajlar yapılmış ve buna bağlı olarak , plan, cephe ve vaziyet planı oluşturulmuşturDördüncü bölümde , yapıya dair restorasyon projesi hazırlanmış, yapının yeni kullanımına dair önerilerde bulunulmuş ve bu öneriler doğrultusunda yapının korunması için yapılacak uygulama yöntemleri ele alınmıştır.Beşinci bölümde, tarihi yapıların korunmasına ve yeniden işlevlendirilmesine değinilmiş, kullanıcı ve işlev değişikliklerinin yapılar üzerindeki etkileri olumlu-olumsuz açılardan değerlendirilmiş, Tarihi Eğitim yapılarının yeniden işlevlendirilmesi incelenmiş ve bu konudaki örnekler irdelenmiştir.Çalışmanın altıncı bölümünde kullanıcı ve işlev değişikliğinin yapılar üzerindeki etkilerinin Saint Vincent De Paul Fransız Okulu örneğinde incelenmesi ve yapının yeniden değerlendirilmesi yapılmıştır.Tüm bu kaynak araştırmaları, ölçümler ve çizimler sonucunda yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmış, elde edilen bulgular ve yapıların bozulmalarını önleyebilmek için alınabilecek önlemler çalışmanın sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the documented research, conservation problems and adaptive re-use of Üsküdar-Bağlarbaşı Saint Vincent de Paul French SchoolIn this study, it tries to emphasize the deteriorations caused by the changes made for keeping the building alive and the methods of preservations and practices.Saint Vincent De Paul French Schoolt ,which was built in 1883, has been exposed to some interventions caused by not having enough space for the increase in the number of students studying in the school 25 years after it had been built.In 1967, because of a change in ownership , a new senseless function has been given to the building and the new users didn?t perform any maintenance on the building. The result of these actions is that, the building can no longer be used and it causes danger to the people who live nearby.In the first section of this thesis, the legal arrangements prepared for opening foreign school in the Ottoman Empire have been studied and it gives information about French Catholic schools.In the second section, the work spaces and the other establishments found by the Filles de la Charité nuns, who founded the Saint Vincent De Paul French School , are discussed and the geographical location and also, the historical, social, economical development of the Bağlarbaşı neighborhood and the Üsküdar district are explored. Furthermore the interventions caused by the user and function changes on this building are determined.In the third section ,the restitution has been chosen as the subject. The data provided by old maps, documents, photographs and also interviews with required people are used as evidence, and through those investigations the floor plans, facades and the layout plan have been prepared. As a result of all these researches, measurements and surveys, the restitution project has been prepared.In the forth section, the restoration project is prepared. The adaptive re-use of the building is suggested with the result that the preservation and practice methods are discussed.In the fifth section, the preservation and adaptive re-use of old buildings is refered to and the positive and negative effects of the changes of the users and functions is examined. The adaptive re-use of historical schools is analysed and some examples are given.In the sixth section, the protection problems of Saint Vincent De Paul French School are analysed and adaptive re-use proposals are made for this school building.In the final part of the study all the results and the precautions of deteriorations are evaluated.