Material characterization of The Late 12th-13th century Byzantine ceramics from Kuşadasi Kadikalesi/Anaia
Kuşadası Kadıkalesi/Anaia'da bulunan Geç 12. -13. yüzyıl bizans seramiklerinin malzeme karakterizasyonu
  1. Tez No: 304933
  2. Yazar: BURCU KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN G. TÜRKMENOĞLU, PROF. DR. E.HALE GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, Kuşadası Kadıkalesi/Anaia'da bulunan Geç 12. ile 13.yüzyıllara tarihlendirilen bir grup Zeuxippus Seramiği ile ilişkili seramiklerinpetrografik ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Kadıkalesi Ege Denizi kıyısındabulunan bir Bizans kalesidir. Ayrıca 13. yüzyılda önemli bir ticari liman vepiskoposluk merkeziydi.Bu çalışmada, seramiklerin görsel sınıflandırmaları stilistik özelliklerinedayanarak gerçekleştirilmiştir. Sonra, seramik örnekleri mineralojik,mikromorfolojik, kimyasal (SEM-EDX, ICP-OES, ICP-MS) ve Ramanspektrometri tekniklerini içeren çeşitli metodlarla incelenmiş ve istatistik analizlerledeğerlendirilmiştir. Hamurlar SiO2 ve Al2O3 açısından zengin olarakbulunmuştur. Görece yüksek olarak ölçülen Fe2O3 içerikleri de hamurların kırmızırenkli görünümüyle uyumludur. Bu hamurlar çoğunlukla görece düşük bircamlaşma derecesiyle birlikte mikalı bir matriks sergilemektedirler. Seçilmiş otuzörnek üzerinde yapılan kümeleme analizi iki temel grubun varlığını işaretetmektedir. Gözlenen astar tabakaları da SiO2 ve Al2O3 içeriği açısından zenginbulunmuştur ve kristalen ve/veya camsı olarak çeşitli matriks tiplerisergilemektedirler. SEM-EDX ve Raman spektrometri incelemelerine dayanarak,sırlar 700°C veya altında pişirilmiş yüksek kurşunlu sırlardır. Demir bileşiklerigözlenen renkten bağımsız olarak, analizi yapılan birçok sır için ana renklendirmeajanlarıdır. Bazı sarı sırlarda Nepal Sarısı tipindeki pigmentin katı çözeltilerineatfedilebilecek Raman piklerine rastlanması önemlidir çünkü bu tip pigmentin sırpigmenti olarak Bizans dönemindeki kullanımı daha önce çok az bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the petrographical and chemical characteristics of agroup of Zeuxippus Ware Related Ceramics dating to the late 12th-13th centuriesfrom Kuşadası Kadıkalesi/Anaia. Kadıkalesi was a Byzantine fortress at the coastof Aegean Sea. It was also a significant commercial port and an episcopacy centerduring the 13th century.In this study, visual classifications of the ceramics were carried out based ontheir stylistic properties. Then, ceramic samples were investigated by severalmethods including mineralogical, micromorphological, chemical (SEM-EDX,ICP-OES, ICP-MS) and Raman Spectrometry techniques and further evaluated bystatistical analyses. Bodies are found to be rich in SiO2 and Al2O3 while relativelyhigh amounts of Fe2O3 measured, agree well with their reddish bodies. Thesebodies mostly display micaceous matrix with a relatively low degree ofvitrification. Cluster analysis performed among thirty selected samples, points outthe presence of two main groups. Observed slip layers are also found to be rich inSiO2 and Al2O3 contents and exhibit various types of crystalline and/or vitreousmatrix. Glazes are found to be high lead glazes processed at or below. The glazesare found to be high lead glazes processed at or below 700°C as confirmed bySEM-EDX and Raman spectrometry investigations. Iron compounds are the majorcoloring agents for most of the glazes analyzed regardless of their observedcolors. Presence of Raman peaks in some yellow glazes which may be assigned toa solid solution of Naples yellow type of pigment is significant since its use in theByzantine period as a glaze pigment has been scarcely reported before.