An XML-based feature modeling language
XML tabanlı özellik modelleme dili
  1. Tez No: 305072
  2. Yazar: LEİLİ NABDEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özellik modelleme, yazılım ürün hatlarında ortaklık ve değişkenliğin gösterilmesinde yaygın olarak kullanılan bir yoldur. Literatürde özellik modellerin ifadesi için farklı gösterimler bulunmaktadır. Metin tabanlı gösterimler, grafik gösterimlere nazaran, otomatik işleme ve araçlar arası uyumluluk gibi kıstaslar göz önüne alındığında daha elverişli çözümler sağlamaktadır. Bu çalışmada özniteliklerin yer aldığı karmaşık ilişkiler içerebilen genişletilmiş özellik modellerinin gösterimi için XML tabanlı bir özellik modelleme dili sunulmaktadır. İlk olarak, karmaşık ilişkiler içerebilen genişletilmiş özellik modelleri için bir bağlamdan-bağımsız gramer sunulmaktadır. Daha sonra XML şema tanımları kurulmakta ve bu şemaya uygun birtakım XML örnekleri verilmektedir. Ayrıca, XML örneklerinin tanımlanmış şemaya uygunluğunun gösterilebilmesi için bir doğrulama süreci de tartışılmaktadır. Bu süreç XML örneklerinin biçimsel olarak düzgünlüğünün kontrolü gibi ek görevler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Feature modeling is a common way of representing commonality and variability in Software Product Lines. There are alternative notations reported in the literature to represent feature models. Compared to the graphical notations, the text-based notations are more amenable to automated processing and tool interoperability. This study presents an XML-based feature modeling language to represent extended feature models that can include complex relationships involving attributes. We first provide a Context Free Grammar for the extended feature model definitions including such complex relationships. Then we build the XML Schema Definitions and present a number of XML instances in accordance with the defined schema. In addition, we discuss a validation process for the validation of the XML instances against the defined schema, which also includes additional tasks such as well-formedness checking for the XML instances.