Türkiye'de bilişim teknolojileri alanında çalışan kadınların kariyer gelişimlerini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors influencing career development of women at the information technology field in Turkey
- Tez No: 305356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya çapında yapılan araştırmalar, kadınların, diğer alanlarda olduğu gibi Bilişim Teknolojileri (BT) alanında da işgücüne katılımının, erkeklerin işgücüne katılımına oranla daha az olduğunu ve bu oranın gittikçe de azaldığı sonucunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, her ülke için bu duruma neden olan faktörlerin analiz edilmesini gerekli hale getirmiştir.Bu çalışmada Türkiye'de BT alanında çalışan kadınların kariyer gelişimlerini etkileyen kültürel ve sosyal faktörlerin belirlenmesi ve analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmayı iki bölüme ayırmak mümkündür: Birinci bölümde cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları açıklanmış, dünyada ve Türkiye'de kadın ile bağdaştırılan roller, kadının BT alanındaki mevcut durumu, literatür araştırması, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ve EUROSTAT (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi) verileriyle özetlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türkiye'de BT alanında çalışan kadınlar arasından Basit Rassal Örnekleme Yöntemi ile 170 kişilik bir örneklem seçilerek bu örneklem üzerinde anket yapılmış ve anket sonuçları SPSS 16.0 (Statistical Package of Social Science) paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde; Faktör Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Grup T, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'deki bu durum ile ilgili değerlendirmeler yapılmış ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
World-wide research has concluded that labor force participation of women is less than labor force participation of men at Information Technology (IT) compared with other fields and this rate decreases gradually. These results make it necessary that each country should analyze factors which caused this situation.This study aims to determine and analyzse the social and cultural factors that influencing career development of women who work in the field of IT in Turkey. The study can be divided into two parts: The concepts of sex and gender are explained in the first part. Also, the roles (statuses) which are associated with women both in the world and Turkey, the current state of women in the field of IT are summarized by literature research, TSI (Turkey Statistical Institute) and Eurostat (Statistical Office of the European Union)In the second part of the study, 170 women were selected by a simple random sampling method from the community of women who work in the field of IT in Turkey. They were invited to participate in a survey. By using the SPSS (Statistical Package of Social Science) 16.0 survey results were analyzed. ?It had been utilized some analysis such as factor analysis, Pearson's Correlation Analysis, Independent Group T, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and ANOVA tests. According to the results of the analysis, interpretations and recommendations was made.