Türkiye'de kombine taşımacılık için liman yerinin bulanık ahp ile seçimi
The port location selection for combined transport by fahp in Turkey
  1. Tez No: 305379
  2. Yazar: MEHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı kombine taşımacılıkta temel çalışma ilkeleri hakkında bilgi sağlamak, bu tür taşımacılık için seçilecek limanlarda arzulanan özellikleri tespit etmek ve Türkiye içerisinde kombine taşımacılık için liman yeri seçimine ön çalışma hazırlamaktır. Deniz ulaşımından faydalanma açısından büyük imkanlara sahip olmasına rağmen kombine taşımalarında denizyolu ? demiryolu kullanım oranının çok düşük olduğu ülkemizde, kombine taşımacılığının olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya koymak açısından bu tezin faydalı ve gelecek yatırımlar için yönlendirici olabileceği düşünülmektedir.Bu tez çalışmasının teorik kısmında kombine taşımacılığı hakkında genel bir bilgi verilecek ve kombine taşımacılık için liman seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterler incelenecektir. Çalışmanın uygulama kısmında ise Türkiye'de varolan, bölgeye ve hinterlandına en verimli şekilde hizmet etmesi düşünülen bir kombine taşımacılık hattı için Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi ile liman belirlenmeye çalışılacaktır. Bulanık AHP ile liman seçimi problemine etki eden somut ve soyut kriterler bir arada değerlendirmeye dahil edilerek çok daha tutarlı ve kabul edilebilir sonuca ulaşılacağı düşünülmektedir. Bulanık AHP'nin niteliği gereği yapılan karşılaştırmalar öznel olduğu için çalışmadan elde edilen sonuçlar tartışmaya açıktır. Ancak modelin kurulması ve çözüm yönteminin hazırlanmış olması daha fazla sayıda ve daha farklı disiplinlerden gelen uzman görüşlere dayandırılan verilerin değerlendirilmesi durumunda daha sağlıklı sonuçlara daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to provide information about basic principles of operation on combined transport, to determine the desirable characteristics to be selected ports for this kind of transportation and to prepare the preliminary study for port location selection for combined transport within Turkey. Despite having great opportunities to benefit from sea transportation, occurred to very low utilization rate of seaway-railway transport in our country, this thesis is thought to be utility and guiding for the future investments in terms of demonstrate advantages and disadvantages of combined transport.In the theoretical part of this thesis will be given general information about combined transport and to be considered criterions on port selection for combined transport will be examined. In the application part of the study, the port which is exist in Turkey and is considered to serve most efficient way for combined transport line within the region and the hinterland will be determined by method of Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP). Including to evaluation both of the tangible and intangible criterions which are affecting on the port selection problem by Fuzzy AHP, is thought to reach far more consistent and acceptable results. Inherent of Fuzzy AHP, the comparisons are made subjective so that the results which will be obtained at the end of the thesis, is open to discussions. To construct the model will provide to get the more reliable results faster, in case of evaluating the data obtained by more expert judgements from more disciplines.