Yeni nesil RFID sistemlerinde kullanılan minyatür anten tasarımları
Miniaturized antenna design for the next generation RFID systems
  1. Tez No: 305442
  2. Yazar: ÇAĞATAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK YARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
RFID sistemler, günümüzde, hizmet sektörü, satın alma ve lojistik dağıtım, endüstri, imalat ve malzeme akış sistemleri gibi birçok alanda, insanlar, hayvanlar ve ürünler hakkında bilgi sağlama amacı ile sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Bu yüzden, bu sistemlerin verimliliğini arttıracak çalışmaların sayısı da artmıştır. Bu çalışmalara ek olarak, bir işareti dar bantta çok fazla güç kullanarak iletmenin aksine geniş band yardımı ile aynı işareti bu banda yayarak, veri iletiminin iyileştirimesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca, geniş band teknolojisi kullanıldığı takdirde daha az enerji harcanmış olur.Bu tezde, 2.45 GHz RFID frekansında çalışan, aynı zamanda geniş frekans bandına sahip olan anten tasarımı amaçlanmıştır. Anten tasarımı için, genellikle kullanılan yama anten tasarımı yerine, geniş bantta çalışmaya olanak tanıyan düzlemsel monopol anten kullanılmıştır. Düzlemsel monopol antenler ucuz olmaları ve kolaylıkla şekillendirilebilme kabiliyetleri nedenleri ile de tercih edilmiştir. Ayrıca, düzlemsel monopol antenlerin çalıştıkları frekans bandını genişletmek için birkaç basit teknik mevcuttur. Tasarladığımız antenimizin bandını genişletmek için bu yöntemlerden yeni bir tanesi olan, antene eşleme elemanı ekleme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, using RFID systems become popular in many area like service, purchasing and distribution logistics, manufacturing and material flow to provide information about people, animals and products. Hence, the number of works to improve the efficiency of these systems are increasing. In addition to these works, spread the signal to wideband to improve the data transfer using less power instead of sending the signal in narrow band with more power. Furthermore, energy consumption is become less by using wideband technology.In this thesis, it is purposed to design an antenna operates at 2.45 GHz RFID frequency with wide band. To desing the antenna, planar monopol antenna that can be operate in wide frequency band is used instead of patch antenna that genarally used mobile applications. Planar monopole antenna is choosen because of its low-cost profile and easily formable capabilities. Also, there are several simple techniques to increase the operating band of planar mopole antennas that we used the new one of these bandwith increasing techinque to design our antenna, called adding coupling elements technique.