Türkiye zemin etüt raporları; karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Turkey ground survey reports; encountered problems and solution suggestions
- Tez No: 305445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geophysics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilindiği gibi ülkemiz, dünyanın en aktif sismik bölgelerinden biridir. Hemen hemen her yıl karşılaştığımız orta ve büyük ölçekteki depremler ciddi can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle deprem zararlarının azaltılması yönünde yapılan girişimler büyük önem arz etmektedir. Bu girişimlerin en önemli ayaklarından bir tanesi zemin etütlerinin kalitesinin ve işlevselliğinin artırılması oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında ülkemizde uygulanan zemin etütlerinde karşılaşılan problemler ve çözüm önerilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle zemin etüdü kavramı incelenmiş ve türleri tanımlanmıştır. Zemin etütleri, afet kavramı içinde tarihsel gelişime uygun olarak incelenmiş, yasal süreçlerden bahsedilmiştir. Günümüzde yürürlükte olan zemin etüt yönetmeliği ayrıntılandırılıp, zemin etütlerinin hangi arazi, deney ve büro çalışmalarını kapsaması gerektiğinden bahsedilmiştir.Araştırmalar sonucu elde ettiğimiz zemin etütlerinde karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri beş başlık altında gruplanmıştır. Bunlar;1.Veri toplama aşamasında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri2.Zemin sorunlarının tespitinden kaynaklanan problemler ve çözüm önerileri3.Yönetmelik ve genelgelerden kaynaklanan problemler ve çözüm önerileri4.Yorumlama ve rapor yazımından kaynaklanan problemler ve çözüm önerileri5.Denetleme mekanizmasından kaynaklanan problemler ve çözüm önerileriBu çalışmada ayrıca, karşılaşılan problemlere örnek oluşturabilecek uygulamalara yer verilerek zemin etütlerinin hatalı veya eksik yapılması durumunda doğabilecek sonuçlardan bahsedilmiştir. Bu uygulamaların tamamı tarafımızdan yapılan zemin etütlerinde karşılaştığımız, çözümlediğimiz ve önlem önerdiğimiz uygulamalar olup karşılaşılan problemlere göre verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, Turkey is one of the most active seismic zones in the world. Almost every year we face medium and large-scale earthquakes that cause serious loss of life and property. For this reason, the attempts made to reduce earthquake losses are of great importance. One of the most important pillars of these initiatives is to increase the quality and functionality of ground surveys. This study aims to investigate the problems encountered in ground surveys and to submit the solution suggestions for the problems. Accordingly, first the concept of ground survey and the types of ground survey are issued. The historical development of ground surveys and the legal processes are examined in accordance with the concept of disaster. Ground survey regulation in use today is investigated further. It is discussed which ground surveys should cover the works of field, experiment and office.Research results and solutions to problems that we encountered in ground surveys are grouped under five headings;1.The problems encountered for the data collection phase and solution suggestions2.The problems arising from detection of soil issues and solution suggestions3.The problems arising from regulation and circulars and solution suggestions4.The problems arising from interpretation and report writing and solution suggestions5.The problems arising from inspection solution suggestionsIn addition, this study includes sample practices which constitute the encountered problems. It is discussed the examples for the case of incorrect and incomplete ground surveys. All of these implementations consist of the problems that we have encountered and suggested a solution.