Silikon köpük üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Manufacturing of silicon foams and investigation of their properties
- Tez No: 305464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER YALÇINYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çeşitli katkı maddeleri kullanılarak üretilen silikon köpüklerde eklenen katkı maddeleri ile silikon köpük yapısındaki ve özelliklerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır.Silikon köpükler, ısıya, hava şartlarına ve ozona dayanıklılık, ısıl kararlılık, iyi dielektrik özellik, hidrofobik davranış, geçiş sıcaklıkları, geçirgenlik ve zengin fizikokimyasal özellikleri ile inşaat sektörü, korozyondan korunma, tekstil sanayi gibi alanlarda kulanılarak büyük ilgi görmektedirler.Bu çalışmada, günümüzde yaygın olarak kullanılan silikon köpüklerin bazı özellikleri incelenerek genel bilgi verilecektir. Tez çalışmasında yer alan denemelerde iki farklı köpük yapıcı kullanılmış ve farklı köpük yapıcı/aktivatör oranlarıyla, farklı sürelerde bir seri silikon köpük ürün elde edilmiştir.Elde edilen silikon köpükler üretildikten sonra yoğunluk, termogravimetrik analiz (TGA) ile ısıl dayanım, çekme-kopma, yırtılma ve sertlik gibi mekanik dayanım, köpüklerde gözenek çapı ve dağılımı gibi ürün özellikleri çeşitli analiz yöntemleriyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate additives used in silicone foams and corresponding changes in the structure and properties of the silicone.Silicone foams are of current interest in construction engineering, corrosion protection, textile industry for their strength against heat, environmental conditions and ozone; heat stability, good dielectric properties, hydrophobic behavior, transition temperatures, permeability and other rich physicochemical properties.In this study, some information and the features about the silicone foams, which are widely used and searched in literature, will be given. In the experimental part of this study, two different type of blowing agent were used. A series of silicone foam sample were produced by using different blowing agents, blowing agent/activator ratios and process time.After silicone foams were obtained, some product properties such as density, heat stability by thermogravimetric analysis (TGA); mechanical properties by tensile and tear strength, hardness; cell diameters and distribution were analyzed.