Dynamic switching times for season and single tickets in sports and entertainment with time dependent demand rates
Spor ve eğlence sektöründe zamana bağlı değiışken talep durumunda sezon ve tekli biletler arasındaki dinamik geçiş zamanları
  1. Tez No: 305587
  2. Yazar: YUSUF KENAN PAKYARDIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Spor ve eğlence sektöründe en önemli pazar bölümlemesi sezon veya kombine bilet alan müşteriler ile tek bir maç / organizasyon için bilet alan müşteriler arasındaki yarışmadır. Yaygın olarak gözlemlenen bir satış yöntemi bilet satış dönemine müşterilere sezon veya kombine bilet satısş ile başlanması, biletlerin tekli (diğer oyun / organizasyonlardan bağımsız) olarak satılmasına ise daha sonra geçilmesidir. Bu yöntemle sezon bileti alan müşteri sayısının artırılması, sezon başlamadan mali kaynakelde edilmesi ve talebin az olduğu organizasyonların da doluluk oranının arttırılmasıamaçlanır. Bu çalışmada talebin zamana bağlı olarak değişmesinin tekli bilet satışına geçiş zamanları üzerindeki etkisi ve sabit talep varsayımı üzerine getirebileceği potansiyel gelir miktarı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important market segmentation in sports and entertainment industry is the competition between customers that buy bundle and single tickets. A common selling practice is starting the selling season with bundle ticket sales and switching to selling single tickets later on. The aim of this practice is to increase the number of customers that buy bundles, to create a fund before the season starts and to increase the load factor of the games with low demand. In this thesis, we investigate the effect of time dependent demand on dynamic switching times and the potential revenue gain over the case where the demand rate is assumed to be constant with time.