Designing a gold nanoparticle based nanocarrier for microRNA transfection into prostate cancer cells
MicroRNA'nın prostat kanser hücrelerine transfeksiyonu için altın nanopartikül temelli nano taşıyıcı dizaynı
  1. Tez No: 305846
  2. Yazar: ASLI EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nanoteknoloji, kanserin ortaya çıkması, tanısı ve tedavisine olanak sağlayan bir potensiyele sahiptir. Özellikle, kanser hücreleri içerisindeki nükleik asitlerin etkili dağıtımı, tıp için önemli bir gelişme ve genetik bozukluklukların klinik tedavisini kapsayan hücre biyolojisi olabilir. Örneğin, altın nanopartikıllar yeni deneysel kanser terapisi için bir platform ve alternatif bir gen dağıtım sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Kanser tedavisinde bir diğer önemli çözüm ise 20-24 baz nükleotid uzunluğunda ve yazılma sonrası gen ifadesinin başlandığı mikroRNA'ların kullanılmasıdır. Çünkü mikroRNA'lar kanser hücreleri ile uygun olmayan bir şekilde ifade edilebilir. Özellikle anti-onkogen olarak rol alan mikroRNA'nın ifade seviyesi kromozom değişimlerinden dolayı kanser içerisinde sıklıkla azalmıştır. Prostat kanseri durumunda mikroRNA'nın özel bir tipi olan hsa-miR-145, normal prostat dokularına nazaran prostat tümörleri içerisinde azalma gösterir. Prostat kanser hücrelerinde hsa-miR-145'in etkili dağıtımı prostat kanserinin tedavisine yardımcı olabilir. Bu tezde biz mikroRNA'ları prostat kanser hücrelerine dağıtmak için altın nanopartiküllü tiyol bağlı RNA'ları nanotaşıyıcı olarak tasarladık. 13nm- altın nanopartiküller ile tiyol bağlı RNA lar modifiye edildi. Sonra, altın nanopartiküllerle kimyasal olarak bağlanan RNA'lar hsa-miR-145 ile hibritlendi. Deneylerimizde gold nanopartıkılların büyük miktarda hsa-miR-145'in prostat kanser hücrelerine dağılmasına yardımcı olduğunu gösteriyoruz. Birde altın nanopartikül-RNA-mikroRNA taşıyan 72°C sıcaklıkta şekillendirildiği zaman çok etkili dahağılım gözlendi.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has potential to facilitate advances in detection, diagnosis, and treatment of cancers. Especially, the efficient delivery of nucleic acids into cancer cells can be a significant improvement for medical and cell biology including the clinical treatment of genetic disorders. For instance, gold nanoparticles (AuNPs) have been used as a platform for novel experimental cancer therapy and have emerged as an alternative gene delivery system. Another important solution in cancer therapy is the use of microRNAs (miRNAs), which are 20-22 base nucleotides and induce post-transcriptional gene silencing, because they are inappropriately expressed by cancer cells. Particularly, the expression level of miRNAs that act as anti-oncogenes is frequently reduced in cancers because of chromosome aberrations. In the case of prostate cancer, hsa-miR-145, a specific type of miRNA, is down-regulated in prostate tumors in comparison to normal prostatic tissues. As a result, an efficient delivery of extra hsa-miR-145 to prostate cancer cells can assist the treatment of prostate cancer. In this thesis, we used an engineered AuNP as a nanocarier to deliver miRNAs to prostate cancer cells. 13 nm AuNPs were modified with thiolated RNAs and then, the hsa-miR-145 was hybridized to the RNAs chemically attached to the AuNPs. We show that the proposed AuNPs help the delivery of large amount of hsa-miR-145 into cancer cells. We also showed that the delivery was more efficient when the AuNP-RNA-miRNA carrier complex was formed at an elevated temperature of 72 °C.