DNA mediated self assembly of carbon nanotubes into nanorings
Karbon nanotüplerin DNA ile kendiliğinden düzenlenme yöntemiyle nanohalka yapılar oluşturması
  1. Tez No: 305850
  2. Yazar: ALİ YASİN SONAY
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Karbon Nanotüpler diğer malzemelerden üstün fiziksel, kimyasal, elektriksel ve optik özelliklere sahip yeni keşfedilmiş nanomalzemelerdir ve farklı alanlarda birçok uygulamaya sahiptir. Buna rağmen Karbon Nanotüp kullanımıyla ilgili temel sorun kendilerine olan çekimleri nedeniyle yığıntılar oluşturmasıdır ve bu durum, bu alanlardaki geniş çaplı uygulamaları engellemektedir. DNA, nanotüpleri surfaktantlar gibi çözme özelliğiyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. DNA-KNT etkileşimleri iki farklı yöntemden oluşur. Bunlardan biri olan kovalent olmayan yöntemde DNA Karbon Nanotüp'ün etrafına sarılır. Bu yöntem karbon nanotüplerin kendine has özelliklerini korumakla birlikte kendiliğinden düzenlenme araştırmaları için sınırlı potansiyele sahiptir. Diğer taraftan, KNT'lere kovalent DNA bağlanması DNA'nın hibridizasyon özelliklerinin kullanılmasını sağlar ve karmaşık yapıların oluşturulmasına imkan verir. Bu çalışmada Tek Katmanlı Karbon Nanotüpler(TKKNT) karboksil asit grupları ile fonksiyonellenmiş ve oligodeoksinukleotidlere(ODN) kovalent olarak bağlanmışlardır. ODN bağlı iki farklı TKKNT'ü birbirine bağlayan ODN ara molekülünün yardımıyla nanohalka yapıları oluşturulmuştur. Bu nanohalka yapıları ve onları etkileyen faktörler Atomik Güç Mikroskobu(AFM) kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bilgi DNA ile kendiliğinden düzenlenme metodu kullanılarak TKKNT'lerden daha kompleks yapıların oluşmasında, fototermal terapi, nanoelektronik, gen taşıma sistemleri için kullanılabilecek nanohalka oluşturulmasını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Carbon Nanotubes(CNT) are newly discovered nanomaterials with unique physical, chemical, electrical and optical characteristics and they have a variety of applications in different areas. However, due to their strong affinity towards each other to form aggregates, it becomes difficult to extend their use into a wide range of applications. DNA attracts the attention of researchers with its ability to disperse nanotubes. DNA-CNT interaction involves two different approaches. In non-covalent approach, DNA wraps around the Carbon Nanotubes. This approach protects the intrinsic properties of the carbon nanotubes but offer limited potential for self-assembly research. On the other hand, covalent DNA binding to CNTs allows the use of DNA hybridization properties and has the potential to produce complex shapes. In this work, Single Walled Carbon Nanotubes (SWCNTs) were functionalized with carboxyl acid groups and oligodeoxynucleotides(ODNs) were covalently bound to them. Nanoring structures were formed by binding two different ODN bound SWCNTs together with an ODN linker. These nanoring structures and the factors affecting them were studied under Atomic Force Microscopy(AFM). The knowledge obtained from this work shows the preparation of nanorings using DNA mediated self-assembly of SWCNTs, which can be used for designing more complex structures, photothermal therapy, nanoelectronics, gene delivery.