Investigation of maximum wireless power transfer conditions in the near field
En iyi yakın alan kablosuz güç transferi koşullarının araştırılması
- Tez No: 305858
- Danışmanlar: DR. CAHİT CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma rezonant eşlenik kablosuz güç iletimi ve dizi eşlenik kablosuz güç iletimisisteminin tasarımı ve teorisi üzerine yapılmıştır. Ortam ve radyatör yapısal parametrelerinideğiştirerek yakın ve uzak alan, kazanç, Q katsayısı, güç iletim verimliliği ve radyatörform tasarımı detaylı analiz ve simülasyonlar yapılarak çalışılacaktır. Eşlenik rezonantRLC devre modeli kullanılarak sistemin çalışma teorisi, detaylı frekans ve zaman uzayıhesapları yapılarak türetilecektir. Negatif dirençli, çok-geniş-bantlı osilatörler ve değişkenyüklenme koşullarında rezonant frekansın değişmesi tartışılacaktır. Çoklu radyatördizilerinin en üst güç transferi için ayarlanması, dizi elemanları arasında bağıl eşlenmeninanalizi en optimum anten performansını sağlamak için yapılacaktır. Tüm antenparametreleri hesaplanarak deneysel sonuçlar ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the theory and design of coupled resonant power transmissionscheme and how array coupled wireless transmission of electrical power. Detailedsimulation and analysis of near and radiation field, gain, Q factor, efficiency oftransmission and radiator form comparisons will be studied while changing variousradiator and medium parameters. Detailed derivation of operational theory and frequencyand time domain calculations of coupled resonating RLC circuits will be presented.Application of negative resistance oscillator and ultra-wideband oscillators and varioustechniques for determining resonant frequency under dynamic loading conditions will bediscussed. Configuration of radiator arrays for maximum power transfer conditions,analysis of mutual coupling between the array elements will be studied for optimumperformance analysis of the antenna. All antenna parameters will be determined andcompared with the experimental measurements of the antenna.