Assembly of peptide coated gold nanoparticles
Peptid kaplı altın nanoparçacıkların düzenlenmesi
- Tez No: 305877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nanoparçacıkları yapı taşı olarak kullanarak daha gelişmiş yapıların derlenmesinde kendiliğinden düzenlenmeyi kullanmak çok önemlidir. Nanoteknolojinin geleceği de büyük oranda nanoparçacıkların planlanan şekilde düzenlenerek istenen yapıların oluşturulmasına bağlıdır. Bu amaçla nanoparçacıkların peptidlerle işlevselleştirilmesi gittikçe artmaktadır. Biz de bu amaçla farklı yük ve uzunlukta ve altın nanoparçacık yüzeyine bağlanabilen peptidler tasarladık. Sonrasında, yüzeye peptide bağlanmasının süspansiyon içerisinde ve damlatılan hidrofilik yüzeyde süspansiyonun kurumasıyla altın nanoparçacık düzenlenmesine etkisini araştırdık. Önce negatif yüklü peptidlerle modifiye edilmiş nanoparçacıkların sonrada pozitif yüklü peptiddlerle modifiye edilmiş altın nanoparçacıkların sıvı içerisindeki ve yüzeydeki düzenlenmesini çalıştık. Peptid yükünün altın nanoparçacık düzenlenmesinde çok büyük bir etkisi olduğunu bulduk. Bu çalışmadan elde edilen bilgi nanoparçacık düzenlenmesinde daha basit ve yeni tekniklerin bulunmasına yardım edebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The assembly of nanoparticles (NPs) into the desired organizations and patterns is critically important for construction of higher structures using nanoparticles as building blocks. The future of nanotechnology mostly depends on the directing the NPs to desired locations and orientations in the construction of predetermined structures. Peptide modification of NPs has been increasingly used for this purpose. In this regard, we designed different sized and charged peptides that can stably bind to gold nanoparticles (AuNPs). Then, we have investigated how the peptide binding to the nanoparticle surface can influence the assembly of the AuNPs in suspension and on hydrophilic surfaces from a drying droplet of their colloidal suspension. We first studied the effect of anionic peptide modification on assembly of the AuNPs in suspension and on surfaces and then we studied the effect of cationic peptide modification. We found that the peptide charge along with the size has a dominating effect on the behavior of the AuNP in suspension and on surfaces. The knowledge acquired from this work may offer simple and new techniques in assembly of nanostructures.