Silindirik yüzeylerdeki yarık ve yama antenlerin yayılım ve bağlaşımı
Coupling and radiation of slot and patch antennas on cylindrical surfaces
  1. Tez No: 305898
  2. Yazar: BAŞAK TULAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Haberleşme ve seyrüsefer sistemlerinde kullanılan antenlerin hava araçlarınayerleşimi emniyet ve sistem performansı açısından oldukça kritik bir konudur. Butezde, iletken düzgün dairesel silindir yapı olarak modellenen hava aracıgövdesine yerleştirilmiş monopol, yama ve yarık anten yayılım karakteristiklerini veçevresel ve eksenel yarık antenler arasındaki bağlaşımı Düzgün Kırınım Kuramı(UTD) ile elde edilmiştir. Monopol antenin yayılım karakteristiği, FEKO® isimliMomentler Metodu (MoM) tabanlı bir program ile de elde edilmiş ve UTD sonuçlarıile karşılaştırılmıştır. FEKO® programında üç boyutlu modellenen silindir üzerineyerleştirilmiş yama anten yayılımı elde edilmiştir. UTD teknikleri ile iki yarık olarakmodellenen yama anten yayılımı sonuçları, MoM tekniği ile karşılaştırılmıştır.Sonrasında yine üç boyutlu silindir üzerine yerleştirilen yarık antenler arasındakikarşılıklı admitans ve bağlaşım değerleri UTD teknikleri ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Installation of antennas used on communication and navigation systems onaircrafts is very critical issue in terms of safety and operational performance ofsystem. The aim of this thesis is to obtain radiation pattern of monopole, slot andpatch antennas installed on aircraft body which is modeled as conducted uniformcircular cylinder and coupling between circumferential and axial slot antennasusing uniform theory of diffraction (UTD) techniques. Radiation pattern ofmonopole antenna is obtained by using FEKO® which is an analysis tool based onMethod of Moments (MoM) and the results are compared with UTD results.Radiation pattern of patch antenna installed on 3-D cylinder is obtained by usingFEKO®. Radiation pattern results of patch antenna which is modeled as two slotsby using UTD technique are compared with MoM results. Then, mutual admittanceand coupling between slot antennas installed on 3-D cylinder are obtained byusing UTD techniques.