Buhar üreteci tüp kırılması kazası koşullarında nükleer yakıt güvenilirliğinin incelenmesi
Analysis of nuclear fuel reliability under steam generator tube rupture accident conditions
  1. Tez No: 305913
  2. Yazar: FATMA BURCU TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; Basınçlı Su Reaktörleri'nde (PWR) nükleer yakıt bütünlüğünün bozulması açısından risk oluşturabileceği bilinen, Buhar Üreteci Tüp Kırılması (SGTR) kazası koşullarında,nükleer yakıt güvenilirliğinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Sözkonusu kaza koşullarında, nükleer yakıt performansının incelenmesi için FRAPTRAN-1.4 geçiş rejimi yakıt performans kodu kullanılmıştır. FRAPTRAN-1.4 çözümlemelerinde yakıt çubuğu davranışının belirlenmesi için gerekli olan sistemin rejime karşı verdiği tepki ve sınır koşulları RELAP5/SCDAP Mod3.4 ve FRAPCON-3.4a kodlarıyla hesaplanmıştır. SGTR kazasının ısıl hidrolik benzeşimi, 1991 yılında Mihama nükleer güç santralinin ikinci ünitesinde meydana gelen SGTR kazasının temel alındığı bir kaza senaryosu üzerinden RELAP5/SCDAP Mod3.4 kullanarak gerçekleştirilmiştir ve normal işletme koşulları, FRAPCON-3.4a ile modellenmiş ve benzeşimi yapılmıştır. FRAPTRAN-1.4 için gerekli veriler elde edilmiş ve sonra da geçiş rejimi benzeşimini gerçekleştirmek ve yakıt güvenilirliğini çözümlemek amacıyla kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçlanmasıyla, incelenen koşul için yakıt davranışı tespit edilerek yakıt bütünlüğünün hangi durumlarda bozulmaya uğradığı, bu bozulmaların hangi nedenlerle oluştuğu bilgilerine ulaşılmış ve bu sayede yakıt güvenilirliği çözümlemesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determine the reliability of nuclear fuel in Pressurized Water Reactors (PWRs) under Steam Generator Tube Rupture (SGTR) accident conditions which is posing risks on losing integrity of the nuclear fuel.The FRAPTRAN-1.4 fuel transient code was used to examine the performance of the nuclear fuel under these circumferences. The response of the system and boundary conditions needed for the fuel rod behavior in FRAPTRAN-1.4 analyses were calculated by using RELAP5/SCDAP Mod3.4 and FRAPCON-3.4a codes. The thermal hydraulic simulation of the SGTR accident was performed by using RELAP5/SCDAP Mod3.4 code with an accident scenario based on the SGTR accident happened at Unit 2 of the Mihama nuclear power plant in 1991 and the steady state conditions were modeled and simulated with FRAPCON-3.4a. The necessary data were provided for FRAPTRAN-1.4 and then used to perform the transient simulations and analyze the fuel reliability.As the result of the study, at which circumstances the fuel integrity fails by obtaining the fuel behavior for the condition examined, which causes result in these failures were figured out and by this means the fuel reliability analyses were actuated.