Mezenter iskemilerin erken tanısında plazma diamin oksidaz, sitrülin ve crp düzeyinin yeri
Diagnostic efficiency of diamine oxidase, citrülline and crp values in mesenteric ischemia
- Tez No: 306186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akut Mezenterik İskemi (AMİ) ince barsağın; en sık karşılaşılan, akut batına yol açan ve yüksek mortalite (%60?80) ile seyreden abdominal vasküler acil patolojidir. Erken teşhis ve tedavi için birçok laboratuar test kullanılmaktaysa da henüz yeterli özgüllük ve yeterliliğe sahip bir parametre bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak mezenter iskemi oluşturulan ratlarda plazma diamin oksidaz (DAO), sitrülin ve CRP değerlerinin ölçülerek, akut mezenter iskemide erken dönemde tanısal etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamızda her biri 7'şer dişi Wistar albino cinsi sıçanlardan oluşan kontrol, geçici iskemi ve kalıcı iskemi grubu olarak 3 grup oluşturuldu. İşlem sonrası 12.saatte tüm deneklerden intrakardiyak ponksiyonla kan alınarak denekler sakrifiye edildi. Serum örneklerinde üre, kreatinin, DAO, sitrülin ve CRP düzeyleri çalışıldı. Ayrıca iskemik barsak hasarını değerlendirmek için tüm deneklerden ince barsak rezeksiyonu yapılıp histopatolojik olarak incelendi. Kontrol grubuna göre plazma DAO düzeyi tüm gruplarda yükselirken, plazma sitrülin düzeyi ise tüm gruplarda azalmıştır. Plazma CRP düzeyleri ise değişmemiştir. Histopatolojik inceleme sonucunda ise iskemi süresinin uzamasıyla barsaktaki doku hasarının anlamlı düzeyde arttığı ortaya kondu. Sonuç olarak AMİ' lerin erken tanısında plazma DAO düzeyinin yükselmesi ve Sitrülin düzeyinin düşmesi yeterli özgüllük ve duyarlılığa sahip parametreler olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute mesenteric ischemia is the most common urgent abdominal vascular pathology, with a high mortality of 60?70 % and eventuating with acute abdomen. Although numerous laboratuary tests are performed for early diagnosis and treatment; a diagnostic parameter with high specifity doesn?t stil exist.The aim of this study is to evaluate the diagnostic efficiency of diamine oksidase (DAO), cittrulline and C- reactive protein (CRP) values in rats with experimental mesenteric ischemia model, in early period. 3 groups (kontrol, temporary ischemia, permanent ischemia) each consisting of 7 female Wistar albino gender rats was included in our study. 12 hours after the procedure, intracardiyac puncture was performed for drawing blood. Blood samples were used for evaluating urea, creatinin, citrulline, DAO and CRP levels. Furthermore, gut resection was performed for each subject and samples were determined histologically in order to evaltuate the ischemic gut damage. According to control group, DAO levels higher and citrulline levels are lower in the other groups. CRP levels exhibited no meaningful differance between groups. Histopathologial findings proved that longer ischemia period, resulted with meaningfully increased tisue damage in gut. Finally, increased DAO and decreased strullin levels are parameters with enough specifity and sensitivity in early diagnosis of acute mesenteric ischemia.