Nisa sûresinin kırâatler yönünden incelenmesi
Recitation Nisa sura investigation of kiraat
- Tez No: 306600
- Danışmanlar: PROF. ALİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Nisa suresinin kırâatler yönünden incelenmesini ele almaktadır. Barındırdığı hükümler itibariyle, bir hayli zengin bir içeriğe sahip olan bu sûre, manayı doğrudan etkileyen bir kısım kırâat tarzlarını ihtiva ettiği gibi, içerisinde mana üzerinde kısmen tesiri olan kırâat farklılıklarının da bulunduğu bir sûredir.Bu çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kur'an ve Kırâat konuları üzerinde kısaca durularak, bunların ne anlam ifade ettiği açıklanmaya çalışılmış, birinci bölümde ise, Nisa sûresi hakkında genel ve kapsayıcı bilgiler verildikten sonra, sûrenin içeriğinde hangi konuların işlendiği ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, çalışmanın esas konusu olan Nisa Sûresi kırâatler yönünden incelenerek, manaya doğrudan ve kısmen etki eden kırâatler belli bir sıraya göre sunulmuştur. Bu bölümün sonunda ise, Abdullah b. Mesud Mushaf'ı ile mütevâtir kırâate göre yazılmış Mushaflar arasında varolan farklılıklar ile, yine bu sûrede geçen şâz kırâatleri de sûrenin başından başlayarak belli bir sıra dahilinde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination in terms of Recitation Sura Nisa. Hosted by the provisions, this time with a very rich content, contains even more amazing that directly affects some styles, such as recite, recite the differences in the mana, including that for a while on the partial effect.This study consists of an introduction and two parts. In the introduction briefly with emphasis on issues of the Qur'an and the Qur'an Recitation, which tried to explain what they mean, the first chapter, the general and comprehensive information about the duration of after-Nisa, was committed to what issues are discussed in detail the content of the period. In the second part of the study mainly examined for the Recitation of Surah Nisa, meaning that a direct effect and partly Recitation is presented in a particular order. At the end of this chapter, Abdullah b. According to recite Mushaf'ı mutawatir with Massoud with the existing differences between written Mushaflar, again from the beginning of the period this time last instrumental in Recitation is to present in a certain order.