Çimento esaslı kompozitlerin erken yaştaki boyutsal kararlılığının incelenmesi
Investigation of early age dimensional stability of cement-based composites
- Tez No: 306857
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada çimento esaslı kompozitlerin erken yaş boyutsal kararlılığının incelenmesi için gerekli literatür taraması yapılmıştır. Bunun yanında çalışmada kullanılacak değişik tip kimyasal akışkanlaştırıcı katkılar için 0,35-0,60 su/çimento (s/ç) aralığında ön deneyler yapılmıştır. Yapılan ön deneyler sonucunda belirli bir yayılma değeri hedeflenerek incelemede kullanılacak katkı yüzdelerine ve s/ç oranlarına karar verilmeye çalışılmıştır. Üç farklı tip akışkanlaştırıcı kullanılarak hazırlanan harç örneklerinin mekanik özellikleri de bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Ardından 20 derece sıcaklık ve yüzde yüz bağıl nem durumunda (otojen durumda) çimento hamuru üzerinde bu üç farklı akışkanlaştırıcı kullanılarak hazırlanan karışımların büzülme değerleri lazer sensörlerin kullanıldığı ölçüm yöntemiyle ölçülmüş, farklı tip akışkanlaştırıcıların büzülme üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunların yanında farklı tip akışkanlaştırıcı katkıların çimento hamurunun reolojik özelliklerine etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Early age dimensional stability of cement based composites developed by different researchers has been examined within the scope of this research. Also, preliminary tests were performed using different types of chemical plasticizer admixtures in various cement paste mixtures with water/cement (w/c) ratios between 0.35 ? 0.60. The admixture dosages and water/cement ratios that are used in the mixtures have been chosen based on the results of preliminary tests. The mechanical properties of mortar samples which were prepared with different types of plasticizers were also determined in this research. Finally, in case of 20 degree temperature and hundred percent relative humidity (autogenous situation) early shrinkage values of the mixtures prepared by using three different plasticizers were measured by using laser sensor measurement method. And the effect of different types of plasticizers on the early shrinkage behavior of cement pastes have been discussed. In addition to these studies, the effects of different types of plasticizing admixtures on cement paste properties have been investigated.