Medikal alanda kullanılan tekstillerde antibakteriyel etkiler için sol-jel uygulamaları
The sol-gel applications for antibacterial effects on medical textiles
- Tez No: 306859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Microbiology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan bilimsel çalışmalar ve gelişen teknoloji ile insanların talepleri, yaşam standartlarındaki yükseliş her geçen gün daha da artmaktadır. Artan beklentileri karşılamak amacıyla özellikle tekstil alanında kumaşın fonksiyonelliğini öne çıkaracak ürünler geliştirilmektedir. Bu proje çalışmasında sol jel teknolojisi kullanılarak tekstil materyallerinin antimikrobiyel özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sol jel yöntemi ile farklı özelliklerde çözeltiler hazırlanmıştır. Sol jel çözeltilerinde antimikrobiyal etki elde etmek için AgNO3 ve TIP kullanılmıştır. Hazırlanan çözeltiler farklı tipte dokuma / dokusuz tip kumaşlara aktarılmıştır. Kaplanan kumaşların Staphylococcus ve Escheria Coli bakterilerine karşı antibakteriyel etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar; çözeltilerde yüzey aktif madde kullanımının gümüş antibakteriyel etkisini daha da güçlendirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The scientific studies and evolving technology increases demands of people, the rise in living standards day by day. To meet the growing expectations; especially in the field of textile, products are being developed to highlight the functionality of the fabric. In this thesis; the development of antimicrobial properties of textile materials is aimed by using sol gel technology. The solutions with different properties were prepared by sol gel method. AgNO3 and TIP were used to obtain antimicrobial effect. Woven and nonwoven fabrics were coated with prepared solutions. The coated fabrics were analyzed for the antibacterial effects against Staphyloccocus Aureus and Escheria Coli bacteria. The obtained results showed that the antibacterial effect of silver solution was increased by the addition of surface-active agents.