Kütle rotorlu asenkron motorun eletromagnetik alan dağılımı ve başarım özelliklerinin incelenmesi
Studying of electromagnetic field distribution and performance characteristics of solid rotor induction motor
  1. Tez No: 306919
  2. Yazar: ÖZGE AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ŞENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son on yılda yüksek hızlı motor teknolojisinin büyük ve orta güç aralığında kullanımı artmaktadır. Tek parça kütle çelikten oluşan asenkron rotor üretimi ile yüksek hızlı motor için oldukça sağlam bir rotor elde etmek olasıdır. Mekanik olarak kütle rotor mümkün olan en iyi rotor yapısı olarak düşünülebilir. Bunun yanında, kütle rotorun elektromagnetik özellikleri geleneksel asenkron motorlardaki yapraklı rotorların özelliklerinden daha zayıftır.Elektrik makinelerinin başarım özelliklerinin incelenmesinde ve parametrelerinin boyutlar, malzeme özellikleri, tasarım büyüklüklerine bağlı olarak elde edilmesinde, makine içindeki elektromagnetik alan değişimlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bilgisayar yazılımındaki gelişmelere bağlı olarak sonlu elemanlar, sonlu farklar gibi yazılımlar geliştirilmiştir. Böylece, magnetik alan büyüklüklerinin sayısal çözümlemeleri bilgisayar desteğiyle elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, sonlu elemanlar yazılımı (SEY) kullanılarak, kütle çelik rotorlu asenkron motorun elektromagnetik alan değişimi ve başarım özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılıp, yöntemlerin doğruluğu ve başarımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the latest decade high speed motor technology has been increasingly commonly applied within the range of medium and large power. In manufacturing the induction motor rotor core of one single piece of steel it is possible to achieve an extremely rigid rotor construction for the high speed motor. In a mechanical sense,the solid rotor may be the best possible rotor construction. Unfortunately, the electromagnetic properties of a solid rotor are poorer than the properties of the traditional laminated rotor of an induction motor.Knowing the electromagnetic field changes in the machines is very important in order to study the performance features of electricity machines and obtaining the parameters depending on the sizes, material features and design dimensions. Depending on the improvements on computer software such as the finite elements software (SEY) and finite difference have developed. So, electromagnetic field changes? numerical solution can be obtained by support of the computer. Results have been compared with the experimental results, and accuracy and performance of the methods have been evaulated.