A fuzzy rule based expert system for stock evaluation and portfolio construction: An application to Istanbul Stock Exchange
Hisse senedi değerlendirme ve portföy oluşturma için bir bulanık kural tabanlı uzman sistem: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?nda bir uygulama
- Tez No: 307106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırımcının tercihlerini ve risk profiline uygun bir portföyü gerçekçi, esnek ve pratik bir şekilde oluşturmaktır. Bu bağlamda, portföy yöneticilerini orta vadeli yatırım kararlarında destekleyecek bir bulanık kural tabanlı uzman sistem geliştirilmiştir. Önerilen uzman sistem üç aşamadan oluşur. İlk aşamada, yatırımcılar tarafından tercih edilmeyen hisse senetleri, bazı temel eşik değerleri ve yatırımcının özel tercihleri temel alınarak sistemden çıkarılır. İkinci aşamada, hisse senetleri bir bulanık kural tabanı kullanılarak değerlendirilir ve derecelendirilir. Son aşamada ise, hisse senedi dereceleri kullanılarak yatırımcının risk profiline ve tercihlerine uygun bir portföy oluşturulur.Önerilen uzman sistemin geçerliliği 2002 ile 2010 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmüş ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 Endeksi'nde yer alan 61 hisse senedine ilişkin veriler kullanılarak 2002 ile 2010 yılları arasındaki dönem için onaylanmıştır. Önerilen sistemin performansı farklı risk profilleri ve farklı yatırım periyodu uzunlukları için kıyas endeksi olarak kullanılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 30 Endeksi ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Önerilen sistemin performansı birçok durumda kıyas endeksine göre üstün bulunmuştur. Ancak, öngörülemeyen makroekonomik ve politik olayların gerçekleştiği birkaç periyotta önerilen sistemin performansı kıyas endeksine göre düşük bulunmuştur. Ayrıca, beklentilerimize paralel olarak, riski sevmeyen yatırımcı profili ve orta vadeli yatırım durumlarında önerilen sistemin performansının diğer durumlara göre yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct an appropriate portfolio by taking investor?s preferences and risk profile into account in a realistic, flexible and practical manner. In this concern, a fuzzy rule based expert system is developed to support portfolio managers in their middle term investment decisions. The proposed expert system consists of three stages. In the first stage, the stocks that are not preferred by investors are eliminated according to some fundamental thresholds and specific preferences of investor. In the second stage, the stocks are evaluated and rated by using a fuzzy rule base. In the last stage, a portfolio that is appropriate to the investor?s risk profile and preferences is constructed by using the stock ratings.The proposed expert system is validated for the period between 2002 and 2010, by using the data of 61 stocks that are publicly traded in Istanbul Stock Exchange National-100 Index and are never left out of Istanbul Stock Exchange during the validation period. The performance of the proposed system is analyzed in comparison with the benchmark index, Istanbul Stock Exchange National-30 Index, in terms of different risk profiles and investment period lengths. In most cases, the performance of the proposed expert system is superior relative to the benchmark index. However, the performance is inferior in a few periods in which unpredictable macroeconomic or political events occur. Additionally, in parallel to our expectations, the performance of the expert system is relatively higher in case of risk-averse investor profile and middle term investment period than the performance observed in the other cases.