Mersin ili bağlarında zararlı olan yaprakbiti türleri,parazitoit ve predatörleri ile aphis illinoisensis'in popülasyon gelişiminin belirlenmesi
Determination of aphid species and its parasitoids-predators with population development of aphis illiniosensis in grapevines of mersin province
  1. Tez No: 307706
  2. Yazar: RUŞEN YANPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.M.RIFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Mersin ili bağlarında zararlı olan yaprakbiti türleri, parazitoit ve predatörleri ile Aphis illlinoisensis?in popülasyon gelişiminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda Bağ alanlarında zararlı yaprakbiti türleri; Aphis illinoisensis Shimer, Aphis fabae Scopoli, Myzus persicae Sulz. (Hemiptera: Aphididae) olarak belirlenmiştir. Predatör olarak ise Coccinellidae familyasına bağlı; Coccinella septempunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Hippodamia (Adania) variegate (Goeze), Adalia fasciatopunctata revelierei (Mulsant), Cheilomenes propingua (Mulsant), Scymnus frontalis (Fabricius), Scymnus pallipediformis (Günther) (Coleoptera: Coccinellidae) türleri, Syrphidae familyasına bağlı; Episyrphus balteatus De Geer, Metasyrphus corollae (F.) (Diptera: Syrphidae), Chrysopidae familyasına bağlı; Chrysoperla pallida Henry, Cunctochrysa baetica Hölzel (Neuroptera: Chrysopidae) türleri tespit edilirken; Aphidiidae familyasına bağlı Aphidius matricariae Haliday parazitoit tür olarak belirlenmiştir. Ayrıca Encyrtidae ve Pteromalidae familyalarına ait hiperparazitoit; Syrphophagus aphidivorus Mayr ve Pachyneuron aphidis Bouche olmak üzere 2 tür tespit edilmiştir. Aphis illinoisensis?in popülasyon takibinin yapıldığı bağlarda zararlı ilk olarak Nisan ayı ortasında görülmüştür. En yüksek popülasyon yoğunluğuna ise Mayıs ayı ortalarında ulaşmış olup, bu tarihteki sıcaklık değerleri sırasıyla 21-20 °C, oransal nem değerinin ise % 70-76 olduğu belirlenmiştir. A.illinoisensis?in bağlarda genel olarak ilk sürgünler oluştuğunda ve çiçek döneminde zararlı olduğu; ancak yoğun popülasyon oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine pest aphid species in vineyards and their parasitoids-predators and follow the population dynamics of Grapevine aphid [Aphis illinoisensis (Shimer) (Hemiptera: Aphididae)] during growing period in vineyards at Mersin province. As a result of this study, three different aphid species were determined namely, Aphis illinoisensis Shimer, Aphis fabae Scopoli, Myzus persicae Sulz. (Hemiptera: Aphididae); Coccinellids, Coccinella septempunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Hippodamia (Adania) variegate (Goeze), Adalia fasciatopunctata revelierei (Mulsant), Cheilomenes propingua (Mulsant), Scymnus frontalis (Fabricius), Scymnus pallipediformis (Günther) (Coleoptera: Coccinellidae); Syrphids, Episyrphus balteatus De Geer, Metasyrphus corollae (F.) (Diptera: Syrphidae); Chrysopids, Chrysoperla pallida Henry, Cunctochrysa baetica Hölzel (Neuroptera: Chrysopidae) and parasitoids Aphidiidae, Aphidius matricariae Haliday (Hymenoptera: Aphidiidae). In addition hyperparasitoids, Syrphophagus aphidivorus Mayr (Hymenoprera: Encyrtidae) and Pachyneuron aphidis Bouche (Hymenoprera: Pteromalidae) was determined. The population development of A. illinoisensis was studied on two different grapevines in Mersin. First aphid population on grapevines was determined in the middle of April and it reached the highest population density in the middle of May, at that time the temperature was over 20-21 °C, relative humidity %70-76. A. illinoisensis was damaged when the first shoot was grown and flowering period. It was also determined that A. illinoisensis wasn?t occur intensive population.