Edinsel melanositik nevusların yaşla bağlantılı dermoskopik paternlerinin incelenmesi ile klinik ve dermoskopik özelliklerinin yapısal ve çevresel faktörlerle ilişkisi
Evaluation of age related dermoscopy patterns in acquired melanocytic nevus and its relationship with constitutional and environmental factors
  1. Tez No: 308207
  2. Yazar: AYŞEGÜL KALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ YAYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
EMN'lar belirgin olarak yaşla ilişkili dermoskopik patern farklılığı göstermektedir. EMN'ların tip ve sayılarının yapısal ve çevresel faktörlerle olan ilişkisi birçok çalışmada vurgulanmıştır. Çalışmamızda Türk toplumunda edinsel melanositik nevuslarda yaşla bağlantılı olarak hakim dermoskopik tipin belirlenmesi, edinsel melanositik nevusların yapısal ve çevresel faktörlerle olan ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışmaya 2012 yılının Ocak ve Mart ayları arasında, dermatoloji polikliniğine başvuran ve multipl nevusu olan toplam 86 hasta dahil edildi ve hastaların toplam 1173 lezyonu manuel dermoskopla değerlendirildi.Çalışmamızda nevuslarda yaşla ilişkili istatistiksel olarak anlamlı patern farklılıkları gözlendi, çocuklarda en sık görülen patern globuler iken, 41-60 yaş grubunda retikülerdi. Ayrıca, açık renk pigment özelliklerine - deri tipi, göz rengi, saç rengi - sahip bireylerde globuler patern ve uniform pigment dağılımı istatistiksel olarak anlamlı ölçüde sık görüldü. Koyu renk pigment özelliklerine sahip bireylerde retiküler paternin, merkezi hiperpigmentasyon ve multifokal pigment dağılımının daha sık görüldüğü saptandı. Kadınlarda alt ekstremitelerde nevus görülme oranı erkeklere göre belirgin olarak yüksekti.Çalışmamızdaki sonuçlar Türk toplumunda erişkinlerde yaşla ilişkili nevus paternleri ile pigment dağılımlarını ve nevusların yapısal ve çevresel faktörlerle olan ilişkisini ortaya koyması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Acquaired melanocytic nevi shows a significant age-related dermoscopic pattern variation. The relationship between type and number of acquired melanocytic nevi with constitutional and environmental factors is emphasized in several studies.In this study, it is aimed to determine the dominant dermoscopic pattern of acquired melanocytic nevi in ??relation to age, and the relationship between acquired melanocytic nevi and the constitutional and environmental factors in Turkish population.Between January and March in 2012, a total of 86 patients who admitted to dermatology outpatient clinic and have multiple nevi were included. Totally 1173 lesions were evaluated by manual dermoscopy.Statistically significant age-related pattern differences were observed in the study. While the most common pattern was globular among children, it was reticuler in the age of between 41-60. In addition, statisticaly the globular pattern and uniform pigment distribution were seen frequently on a significant scale in the individuals who have light colored pigment characterisic - skin type, eye colour, hair colour-. It was pointed out that the reticular pattern, central hyperpigmentation and multifocal pigment distribution were most common characteristics in the individuals with dark pigment. The rate of nevi incidence at the lower extremities among female group was significantly higher than those in male group.In conclusion, our results firstly showed age-related patterns and pigment distribution of acquired nevi, and their relationship with constitutional and environmental factors in Turkish adult population.