Hashimoto tiroiditi zemininde gelişen tiroid testi bozukluklarının endotel disfonksiyonuyla ilişkisi ve otoimmünitenin rolü
Relationship between endothelial dysfunction and thyroid disorders with underlying hashimoto thyroiditis and role of autoimmunity
- Tez No: 308298
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÜRLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hashimoto Tiroiditi (HT) olan hastalar, subklinik hipotiroid hastalar ve sağlıklı kontrollerle birlikte endotel disfonksiyonu açısından incelendi. Çalışmaya 43'ü HT, 38'i Hashimoto olmayan kontrol grubu olmak üzere toplam 81 kadın hasta alındı. HT olanların 22'si ötiroid, 21'i subklinik hipotiroid, kontrol grubunun ise 22 ötiroid, 16'sı subklinik hipotiroiddi. Her bir gruptan tiroid fonksiyon testleri, lipit profili, anti-tiroid peroksidaz(Anti-TPO), anti-tiroglobulin (Anti-Tg), açlık insülini, açlık kan şekeri, sistolik ve diyastolik kan basıncı, boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, insülin rezistansı (HOMA-İR), tiroid ultrason (USG) ve ana karotid arter intima-media (KİM) kalınlığı dopler tetkikleri yapıldı. Hashimoto tiroiditi olan ve olmayan hastaların KİM kalınlıkları kıyaslandığında HT olanların sağ KİM kalınlıkları (p:0.010), sol KİM kalınlıkları (p:0.003) ve KİM-ortalama kalınlıklarının (p: 0.004) istatistiksel olarak daha yüksek değerde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The patients with Hashimoto Thyroiditis (HT) were examined compared to the patients with subclinical hypothyroidism and the healthy control group by means of endothelial dysfunction. In total 81 female patients, 43 of whom were hypertensive and 38 of whom did not have Hashimoto Thyroiditis were included in the study as ?the control group?. 22 of the hypertensive patients were in euthyroid state, 21 had subclinical hypothyroidism whereas 22 of the control group were in euthyroid state and 16 had subclinical hypothyroidism. The thyroid functioning tests, the lipid profiles, anti- TPO antigen level, anti- Thyroglobulin antigen level, fasting insulin level, fasting blood sugar, systolic and diastolic blood pressure, height, weight, body mass index, waist circumference, HOMA- IR, thyroid USG and main carotid artery intima- media thickness were obtained for the both groups. Comparing CIM (carotid artery intima- media) thickness measures in hypertensive and non- hypertensive patients, hypertensive patients were found to have statistically significant right CIM thickness (p= 0.01), left CIM thickness (p= 0.003) and mean CIM thickness (p= 0.004). After calculating mean CIM thickness measures, we observed that CIM mean values were positively correlated with patients? ages (r= 0.533, p< 0.001), patients? weight (r= 0.433i p< 0.001), body mass indexes (r= 0.512, p< 0.001), waist circumferences (r= 0.514, p< 0.001), diastolic blood pressures (r= 0.414, p< 0.001), fasting blood sugar levels (r= 0.390, p< 0.001), triglyceride levels (r= 0.363, p< 0.001), anti- TPO antigen levels (r= 0.385, p< 0.001), anti- TG antigen levels (r= 0.263, p< 0.001); on the other hand negatively correlated with height (r= -0.365, p= 0.001), free T4 level (r= -0.226, p= 0.042) and HDL level (r= -0.416, p< 0.001). CIM thickness was found to correlate with patients? age, weight, and waist circumference; as it has been in similar research articles. Antibody presence related to CIM thickness implies that autoimmunity increase develops parallel to endothelial injury.