Deneysel elektronik müzik videolarında hareketli grafik kullanımı ve bir uygulama
Usage of motion graphic in music videos of experimental electronic music and an application
  1. Tez No: 308372
  2. Yazar: ÇAĞATAY ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde hiç durmayan, her saniye gelişen ve geliştirilen teknolojinin hızlı büyümesi ile birlikte girmiş olduğumuz dijital çağın gelişmiş toplumlarda görsel ve işitsel sanatlar açısından önemi her geçen gün daha iyi kavranmakta ve bunun sonucu olarak sürekli yeni alanlar araştırılmaktadır. Bu çerçeve içinde işitsel sanatlara bağlı olarak deneysel elektronik müziğin bir araştırma alanı haline gelmesi ve endüstriyel açıdan gelişmiş ülkelerde kitleleri etkilemesi, farklı görsel sanat dalları üzerine yoğunlaşan sanatçıları ve tasarımcıları harekete geçirmiş, bu iki farklı fakat soyut kavramlar açışından yakın olan sanat dalını bir araya getirmiştir.Deneysel elektronik müziğin dinleyiciye olan sunumu bakımından sahip olduğu görsel kimliği önemli bir yere sahiptir. Birçok dinleyici tarafından elektronik tabanlı aygıtların kullanılmasından dolayı deneysel elektronik müziğin duygusal anlamda yapay bulunması ve de dikkate alınmaması oluşturulacak olan farklı görsel video çalışmaları ile kırılabilir ki, bunun örnekleri de endüstriyel müzik sektörü ve video sanat dalları açısından gelişmiş toplumlarda görülmektedir. Bu konu üzerine düşünüldüğünde günümüzdeki bir toplumun modernleşme anlamında gelişmişliğini gösteren farklı görsel sanat dalları arasında hareketli grafik video projelerinin önemi inkar edilemeyecek bir gerçektir. Kitlelere ulaşmak için mükemmel bir araç olan müziğin, hareketli grafik gibi görsel bir iletişim aracı ile buluştuğu bu nokta ise birçok dinleyici ve tasarımcı tarafından halen önemli bir konu olarak ele alınmamaktadır. Müzik adına bir laboratuvar, bir araştırma alanı niteliği taşıyan deneysel elektronik müziğin, görsel sanat dalları içerisinde hareketli grafik çalışmaları ile iç içe olmasının önemi tarihi teknolojik gelişimlerle birlikte günümüzde şekillenmeye başlayan bilişim çağı için göz ardı edilemeyecek bir araştırma konusudur.“Deneysel Elektronik Müzik Videolarında Hareketli Grafik Kullanımı ve Bir Uygulama”konu başlıklı tez çalışmasının amacı, geleceğimizin işitsel ve görsel sanat dallarından biri olan deneysel elektronik müzik ile hareketli grafiklerin buluştukları ortak noktalar doğrultusunda tarihsel ve güncel verilere dayanarak bir deneysel elektronik müzik çalışmasının görsel dili üzerine hareketli grafik öğelerinin kullanımının nasıl olması gerektiğini araştırmak ve müzik videosu alanında nitelikli bir kaynak oluşturmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde ses, müziksel algı ve deneysel elektronik müzik konuları incelenmektedir. İkinci bölümde müzik ve görüntü ilişkisi başlığı altında film müziği, sinema ve müzik, film müziği tarihinde elektronik müzik konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde hareketli grafik ve animasyon konuları detaylı olarak ele alınmış, bu doğrultuda tarihteki önemli müzik video çalışmaları incelenmiştir.Yapılan bu araştırmalarda elde edilen veriler doğrultusunda dördüncü bölüm de David Letellier'in“Quarante”adlı parçası için hareketli grafik tarzı müzik video uygulama çalışmasının yapılış aşamalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the digital age we entered with the fast growth of technology developing and improving continually every second in our days for visual and auditory arts in developed societies is better comprehended every passing day and consequently new areas are researched constantly. Within this frame, depending on auditory arts, the experimental electronic music which becomes a research area and effects masses in industrially developed countries, motivated artists and designers concentrated on different visual art branches and these two branches of art which are different from each other but close by their abstract concepts have come together.The visual identity of experimental electronic music has an important place for its presentation to the audience. Most listeners find the experimental electronic music sensually artificial because of the usage of electronic devices and disregard it; this situation may be changed by different video works, examples of which may be seen in the industrial music sector and visual art branches of developed societies. Among the visual art branches showing the level of modernity and development of a society, the importance of motion graphic projects is undeniable. This point where the music which is an excellent instrument to reach masses meets with a visual communication instrument such as motion graphic, is still not considered as an important subject by many listeners and designers. The experimental electronic music which has the characteristics of a laboratory, a research area for music being together with motion graphics within visual art branches is a nonignorable research subject for the digital age shaped nowadays with technologic developments.The goal of this thesis themed usage of motion graphic elements on music videos of experimental electronic music and a music video project is to research how should be the usage of motion graphic elements on the visual language of an experimental electronic music work, in line with common grounds of experimental electronic music and motion graphics which are two of audiovisual art branches of our days and future, basing on historical and actual data, as well as to compose a qualified resource in the field of music video.In the first part of this study, the subjects of sound, musical perception and experimental electronic music are analyzed. Soundtracks, cinema and music and electronic music in the history of soundtracks are dealt with in the second part. And in the third part, motion graphics and animation are handled in details and accordingly important music video works in history are analyzed.Finally the fourth part includes the steps of making a music video with motion graphics for a track of David Letellier titled ?Quarante?, in line with the data obtained in this study.