Rus-Gürcü Savaşı ve Türk kamuoyu
Russian-Georgian War and the Turkish Public opinion
  1. Tez No: 308732
  2. Yazar: ECE ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz toplumlarında toplumun bağımsız bir unsuru olan kamuoyu, herkesin göz önünde bulundurmak zorunda olduğu hem denge sağlayıcı hem de meşrulaştırıcı güç anlamına gelmektedir. Sıkça kullanılan birçok kavram gibi kamuoyunu da tanımlamak son derece zor hale gelmiştir. Ancak tanımlanması ne kadar zor olsa da kamuoyu, toplumsal sorunlarla ilgili olarak hükümetler, siyasetçiler ve çeşitli kuruluşlar üzerinde kendi çözüm yollarını uygulatmak üzere etkili olmaya çalışmakta ve karar süreçlerinde dikkate alınmaktadırlar. Toplumsal ve siyasal karar alma süreçleri üzerinde azımsanamayacak bir etkisinin olduğu düşünülen kamuoyunu, istenilen yönde oluşturmak, alınması istenen kararı meşrulaştırmak anlamına gelecektir. Üzerinden az bir zaman geçmesine bölgesel savaş gibi görünmesine rağmen 2008 Rusya ile Gürcistan arasındaki savaş Kafkaslar başta olmak üzere Karadeniz, Hazar ve Avrasyada dengelerin yeniden bozulmaya başladığını ve bölgenin etkisinin küresel alanda önemini bir anda gözler önüne serdi.Kamuoyunu takip edebileceğimiz en önemli araçlar bugün gazeteler ve internet ortamıdır. Bu nedenle Türkiye'nin yanıbaşında gerçekleşen bir savaşa karşı bu araçların kullandığı verdiği önem, kullandığı uslup, tepkileri, öne çıkan isimleri gibi birçok nokta Türkiye'nin dış politika adımlarında etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's societies, which is an element of society, regardless of public opinion, everyone has to take into account both the balance provider and the legitimizing power means. Many concepts are used frequently, such as public opinion has become extremely difficult to define. A substantial impact on social and political decision-making processes are thought to be the general public, to create the desired direction, requiring that the decision would justify. To seem to be a regional war yet to pass through 2008 despite the war between Russia and Georgia, the Caucasus, especially the Black Sea, Caspian, and has started to deteriorate again EURASIAN balances and the impact of the region at a time revealed the importance of the global area. Public opinion, the most important tools that can be followed today, newspapers and internet media. It is therefore essential to the war that took place alongside the important uses of these tools, used by the style, the reactions, such as the names of the many points that are effective steps in Turkey's foreign policy.