?Öksüz Yurtları? ve ?Rehber? mecmualarına göre Konya'nın sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı
The social, cultural and economical structure of Konya city according to ?Öksüz Yurtları? and ?Rehber? magazines
- Tez No: 308863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Rehber Mecmuası 1913 yıllarında çıkarılmıştır. Mecmua genel olarak yayınlandığı dönemin ekonomik yapısı üzerinde durmuştur. Osmanlı Devleti'nin kurtuluş yolu, ekonomik olarak güçlenmekte gösterilmektedir. Bu amaca ulaşabilmek için ise Osmanlı Devletinde yaşayanların memurluk arzusundan uzaklaşmaları gerektiği vurgulanmaktadır. Halkın devletten bir şey beklemek yerine, devlete katkı yapmaları öğütlenmektedir. Bu katkının ise özellikle ticaret yaparak sağlanabileceği vurgulanmıştır. Gazetenin destekçisi olarak görülen Union Harik ve Hayatlar Kumpanyası mecmuanın bir çok yerinde ticaret yapmak isteyen halka kredi verilebileceği ifade edilmektedir. Mecmua içinde Konya Belediyesi çalışmaları, Konya'daki sanayi çalışmaları, Konya'da açılan bankalardan bahsedilmektedir. Diğer Mecmua ise Öksüz Yurtları Mecmuasıdır. Bu mecmuada I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumdan bahsedilmektedir. Savaştan yeni çıkmış bir devletin sosyal yapısından bahsedilmektedir. Bu gazetede Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumdan çıkış yolu olarak milli ve manevi değerlere sahip olmaktan geçtiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rehber (the guide) was revealed in 1913. The paper was generally concerned with the economic conditions of the time. In order to reach prosperity, the paper discusses, the citizens of the state should avoid from the desire of being a state officer. Instead of expecting something from the state, the public should contribute to the state. Union Harik and Hayatlar kumpanyası stated that they would support the ones who wanted to do trade. Another paper is the paper of Oksuz Yurtları. This paper was interested in the situation of the Ottaman state after the world war 1 th. In this newspaper exists the some healing advice fort he Ottaman state.