Interleaving coverage criteria oriented testing of multithreaded applications
Çok kanallı uygulamaların serpiştirme kapsama kriteriyle test edilmesi
- Tez No: 309331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Koşut zamanlı programlar binlerce paralel çalışan programdan oluşabilir vebunların doğru çalışabilmesi çok önemlidir. Başarılı deterministik testlerkoşut zamanlı programlarda, deterministik olmayan davranışları nedeniylekullanılamaz. Etraflı testler ise keşfedilemeyecek kadar büyük test uzayınasahip oldukları için pratikte kullanılamamaktadır. Tasarladığımız test algoritması program bölümleri ile eşleşen Düzen Kapsama Dizileri üreterek, serpiştirme düzenlerini test eder. Kapsadığımız test olasılıklarını ölçümleyecek bir test birimi oluşturduk. Bizim yaklaşımımız düzen kapsama dizileri kullanarak az test ile bütün serpiştirmeleri kapsamaktır. Bu tezde çok kanallı uygulamaların serpiştirme kapsama kriteriyle test edilmesi, bu testin yardımcı programları, vaka araştırmaları ve etraflı testler ve türevlerine üstünlüğü anlatılmaktadır.Acknowledgements
Özet (Çeviri)
Concurrent programs run several to thousands of processes or threads in parallel and the correctness of the outcome is critical. Successful tests for deterministic systems can not be applied to concurrent programs, because of their non-deterministic behavior.Exhaustive testing is not applicable because of the search space and testing costs. We have designed a testing algorithm that produces Sequence Covering Arrays of a concurrent program's execution segments, and tests these interleaving sequences. We provide a coverage metric that works as a measure to define the ratio of covered test possibilities. Our approach relies on the sequence covering arrays to cover all interleavings, while requiring least amount of testing. This thesis presents the Interleaving Coverage Criteria-oriented testing of multithreaded programs, it's utility programs to take over the control of applications to run tests and the case studies that we have done to show the efficiency of the system against exhaustive testing and its variants.