Termik santral bölgesindeki (Çan-Çanakkale) topraklardan ağır metale karşı dirençli bakterilerin izolasyonu, tanılanması ve plazmid profillerinin belirlenmesi
Isolation, identification and determination of plasmid profiles of heavy metal resistance bacteria from soils in thermal power station area (Çan, Çanakkale)
  1. Tez No: 309600
  2. Yazar: GÖRKEM DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Çan Termik Santral Bölgesindeki topraklardan Enterobacter, Pseudomonas, Bacillus genusuna ait bakterilerin izolasyonu gerçekleştirilmiş, ağır metal dirençlilik düzeyleri tespit edilerek plazmid profilleri belirlenmiştir. Ağır metale yüksek düzeyde direnç gösteren iki suşun biyosorpsiyon çalışması gerçekleştirilmiştir.Termik santral bölgesinde dört faklı istasyondan alınan toprak örneklerinden toplam 345 bakteri izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Ağır metal dirençlilik tespiti için MIC yöntemi kullanılarak 8µg/ml- 8192 µg/ml aralığında değişen konsantrasyonlarda ZnCl2, FeCl3.6.H2O, Pb(NO3)2 ve CuSO4 metal çözeltileri besi ortamlarına ilave edilmiştir. MIC değeri yüksek olan 37 adet bakterinin Vitek II identifikasyon cihazı ile tanımlamaları yapılmış ve plazmid profilleri çıkartılmıştır. 18 bakteride plazmid olduğu belirlenmiştir.Bacillus mycoides (izolat 26) ve Enterobacter cloacea complex (izolat 10)suşları ağır metal biyosorpsiyonu için seçilmiştir. Bakterilerin ağır metal biyosorpsiyonu ICP cihazı ile belirlenmiştir. Bacillus mycoides (izolat 26) için çalışmada kullanılan Fe, Zn, Pb ve Cu metalleri arasında biyosorpsiyon hızının en yüksek olduğu metal Zn iken bunu sırası ile Pb, Fe, Cu takip etmiştir. Enterobacter cloacea complex (izolat 10) için biyosorpsiyon hızının en yüksek olduğu metal Pb iken bunu sırası ile Zn, Fe ve Cu' nun takip ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the isolation of bacteria belonging to Enterobacter, Pseudomonas, Bacillus genus from the soil in the area of Çan Thermal Power plant were fulfilled and the plasmid profiles of them were defined by identifiying their levels of heavy-metal resistance. Two studies of cultures biosorption which show resistance at high level to heavy metal were done.In total, 345 bacteria isolations taken from the soil examples of four diffrent stations in Çan Thermal Power plant area were fulfilled. To define the resistance of heavy metal, metal solutions of ZnCl2, FeCl3.6.H2O, Pb(NO3)2 and CuSO4 in varying concentrations between 8µg/mLwere added to culture media by using MIC method. 37 bacteria having high MIC level were defined via Vitek II identification tool and their plasmid profiles were done. It was identifed that 18 bacteria have plasmids.The cultures of Bacillus mycoides (izolat 26) and Enterobacter cloacea copmlex (izolat 10) were chosen fort he heavy metal biosorption. The heavy metal biosorption of bacteria were defined via the tool ICP. While the metal having the highest growing speed of biosorption among Fe, Zn, Pb and Cu metals which were used in the study for Bacillus mycoides (izolat 26) is Zn, it is followed by Pb, Fe and Cu orderly. While the metal having the highest growing speed of biosorption for Enterobacter cloacea complex (izolat 10) is Pb, it is followed by Zn, Fe and Cu orderly.