Poli (aminotiyazol)ler ve azometin türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (aminothiozole)s and their azomethine derivatives
- Tez No: 309604
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada üç farklı aminotiyazol monomerinden oksidatif polikondenzasyon ve elektropolimerizasyon metodları kullanılarak polikonjuge yapılı poli(aminotiyazol)ler sentezlendi. Ayrıca iki farklı aminobenzotiyazol türevi ile dört farklı aromatik hidroksialdehit türevlerinin kondenzasyon reaksiyonlarıyla benzotiyazol yan grubu içeren sekiz çeşit Schiff bazı sentezlendi. Elde edilen Schiff bazı monomerleri aktif fenol ve naftol halkaları üzerinden oksidatif polikondenzasyon tekniğiyle polimerlerine dönüştürüldü. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, NMR, SEC ve SEM analizleriyle, optiksel özellikleri UV-vis ve floresans spektroskopisi yöntemleriyle, katı hal iletkenlik ölçümleri dört nokta prob tekniğiyle, elektrokimyasal özellikleri CV analiziyle, çözünürlükleri çeşitli çözücüler içerisindeki çözünme testiyle, ısısal ve mekaniksel davranışları ise erime noktası tayini, TG-DTA, DSC ve DMA ölçümleriyle belirlendi. Sentezlenen polimerlerin yapısal değişimlerine ve sentez yöntemine bağlı olarak optiksel, elektrokimyasal, ısısal ve fiziksel özelliklerindeki farklılıkların yanı sıra bazı Schiff bazı ve polimerlerinin iyon seçici optik sensör olarak kullanılabilirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(aminothiazole)s with polyconjugated structures were synthesized by oxidative polycondensation and electropolymerisation methods by using three different aminothiazole monomers. Also, eight kinds of Schiff bases including benzothiazole moieties were synthesized by the condensation reactions of two different benzothiazole derivatives with four different aromatic hydroxy aldehydes. The obtained Schiff bases were converted to their polymers on the active phenol and naphtol rings by oxidative polycondensation technique. The structures of the monomers and polymers were determined by FT-IR, NMR, SEC and SEM analyses, optical properties by UV-vis and fluorescence spectroscopy methods, solid state conductivity measurements by four points prob technique, electrochemical properties by CV analyses, solubilities by solubility tests in various solvents, thermal and mechanical behaviours by melting point determination, TG-DTA, DSC and DMA measurements. Differences on the optical, electrochemical, thermal and physical properties of the synthesized polymers related to structural and synthesis method variations were investigated. Also, some of the Schiff bases and their polymers were investigated whether to use as ion selective optical sensors.