Burdur kent merkezi kuzeyindeki pliyo-kuvaterner göl çökellerinin mühendislik özellikleri
Engineering properties of plio-quaternary lacustral sediments in the northern of the Burdur city
  1. Tez No: 309717
  2. Yazar: EMRE BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Burdur Gölü Pliyosen yaşlı tektonik bir göldür ve Burdur kent merkezi de bu göle ait Pliyo-Kuvaterner yaşlı birimler üzerinde yer almaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Burdur kent merkezi kuzeyindeki Kuvaterner alüvyon olarak haritalanmış alanda yer alan birimlerin mühendislik özeliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Burdur kent merkezi kuzeyinde yer alan çalışma alanı yaklaşık 20 km2 büyüklüğündedir. Eski çalışmalardan yararlanarak genel jeolojisi derlenen alanda, 58 lokasyonda yapılan temel sondaj ve el burgusu çalışmaları ile 389 adet örselenmiş ve örselenmemiş numune alınmıştır. Alınan numunelerde yapılan deneysel çalışmalar ile fiziksel ve mekanik özelilikler belirlenmiştir. Arazi gözlemleri ile deneysel çalışma sonuçları birlikte değerlendirilerek çalışılan alanın jeolojik modeli oluşturulmaya çalışılmış ve mühendislik özelliklerinin değişimi incelenmiştir.Sonuç olarak, çalışma alanında önceki çalışmalarda alüvyon olarak tanımlanan birimin alüvyon değil gölsel zemin olduğu belirlenmiştir. Bu gölsel zeminin 25 metrelik üst kısmında, alttan üste doğru, açık kahverengi kil-silt bantlı çakıllı kum, mavimsi-yeşilimsi siltli kil, sarımsı-kahverengi ince kumlu siltli kil, koyu kahverengi kil olmak üzere dört ana seviye tanımlanmıştır. Bütün seviyelerin ortalamasında, çakılın % 0-10, kumun % 0-70, silt ve kilin % 30-80 arasında değiştiği ve %86 sının ince taneli zemin olduğu belirlenmiştir. Bu dağılım birimin göl ortamında oluştuğunu da desteklemektedir. İnce taneli zeminlerin kıvam özellikleri ve aktifliklerine göre düşük-orta derecede şişen zemin, kil mineralinin çoğunlukla illit çok az miktarda kaolinit, orta plastik-plastik, konsolidasyon deneylerine göre ise normal konsolide kil oldukları belirlenmiştir. Bölgede yapılacak depremsellik çalışmalarında jeolojik birimin alüvyon değil, gölsel zemin olduğunun dikkate alınmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Burdur Lake is a Pliocene aged tectonic lake, and the Burdur city center has been settled down on the Plio-Quaternary sediments related the lake. Aim of the thesis is to investigate the engineering properties of geological units that have been mapped as Quaternary alluviums in previous studies.The study includes an area of 20 km square in the northern part of the Burdur city center. Geology of the study area was based on the previous literature. In this area, 389 disturbed and undisturbed samples from the boreholes and hand augers in 58 locations have been evaluated. Physical and mechanical properties of the samples were determined with experimental works in the laboratory. Geological modeling was prepared, and changes of engineering properties were observed with the results obtained from the field work observations and experimental works.In the conclusions, the unit known as alluvium in the previous studies was determined as lacustral soils. Upper 25 meters of these soil materials from bottom to top includes four main the following levels: Gravelly sand with light brown clayey-silty interbeds, blue and greenish colored silty clay, yellowish-brown fine sands with silty clay, dark brown clay. Mean values of all levels show 0-10 % gravel, 0-70 % sand, 30-80 % silt and clay and % 86 fine grained soil. This data supports the features of the unit as a lacustral environment. According to consistency and activates fine clastics are low to medium degreed swelling soil. Clay materials are mainly illite, rarely kaolinite, and medium plastic-plastic. They are normal consolidate clays according to consolidation experimental works. It is brought out that the soil properties should be taken into consideration as a lacustral soil material not alluvium in the future earthquake studies.