CCA ile emprenyeli ağaç malzemeden krom, bakır, arseniğin uzaklaştırılmasında perasetik asit ve ozonun kullanılması
Removal of copper, chromium and arsenic from CCA treated wood by using peracetic acid and ozone
- Tez No: 309758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN DERYA GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, atıl haldeki CCA ile emprenyeli sarıçam odun örneklerinden ozon ve perasidik asit kullanılarak bakır, krom ve arseniğin odundan uzaklaştırılmasına çalışılmıştır. Çözücü maddenin, odun boyutunun, perasetik asit ve ozon konsantrasyonunun ve perasetik asitte ve ozonda bekletilme sürelerinin, perasetik asitte bekletildikten sonra ozon uygulanmasının odun örneklerinden uzaklaştırılan krom, bakır ve arsenik miktarları üzerine etkileri belirlenmiştir. Örneklerin remidasyon çözeltilerindeki Cr+6 miktarları tespit edilmiştir. Remidasyona maruz kalan örneklerden bazıları termogravimetrik ve SEM/EDX analizlerine tabi tutulmuştur. CCA ile emprenyeli Odun tozları (40mesh) perasetik asidin beş (%1,%10,%25,%50 ve %100) konsantrasyonunda farklı sürelerde bekletildikten sonra 15 veya 30 dk. süreyle ozona tabii tutulmuştur. Perasetik asitte bekletilen örneklere ozon uygulanmasının remidasyon üzerinde önemli ölçüde etkili olmadığı saptanmıştır. Remidasyon etkinliği anlamında örneklerin perasetik asitte bekletildiği konsantrasyon miktarı ve bekletilme süreleri arttıkça olumlu sonuçlar elde edilmiş, arseniğin %99'u, kromun %99'u ve bakırın %98'i odun tozlarından uzaklaştırılmıştır. Perasetik asidin %25'lik konsantrasyonunda 6 saat bekletilip ozon uygulandığında örneklerden arseniğin %98'i, kromun %98'i bakırın %96'sı uzaklaştırılmıştır. 80oC'de remidasyon çözeltisindeki Cr+6 miktarının, oda sıcaklığında elde edilen miktardan fazla olduğu bulunmuş, toplam kromun % 99'u Cr+6 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of copper, chromium and arsenic from chromated copper arsenate (CCA)-treated waste of yellow pine wood samples using ozone and peracetic acid was studied. The effect of solvent, wood size, concentrations of peracetic acid and ozone, and extraction time in peracetic acid and ozone on the amount of chromium, copper and arsenic removed by application of ozone after extracted in peracetic acid was determined. The amount of Cr+6 of the samples in remediation solvents was established. Some of the samples exposed to remediation were used thermogravimetric and SEM/EDX analysis. CCA treated sawdust (40mesh) was applied ozone for 15/30 minutes after having been extracted in five different concentrations (1%, 10%, 25%, 50%, 100%) at different times. It was found out that ozone application to the samples extracted in peracetic acid was not considerably effective on remediation. As for the remediation activity, increase in the amount of concentration extracted in peracetic acid and extraction time yielded positive results, to be specific, 99% of arsenic, 99% of chromium, 98% of copper were removed from sawdust. When applied and extracted with ozone in 25% of peracetic acid for 6h, 98% of arsenic, 90% of chromium, 96% of copper was extracted from the samples. The amount of Cr+6 in remediation solvent at 80oC was much more than that of in room temperature; 99% of chromium was Cr+6.