Yerel kavun (Cucumis melo L.) varyetelerinde karakterizasyon çalışması
Characterization study in the local melon (Cucumis melo L.) varieties
  1. Tez No: 309864
  2. Yazar: ÜMRAN MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı bölgelerden temin edilen Cucumis melo L. aksesyonlarının morfolojik çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tescilli çeşitlerinin yanı sıra Denizli, Muğla, Uşak, Manisa, Çanakkale, İzmir, Van gibi Türkiye'nin değişik bölgelerinden 43 kavun populasyon ve çeşidi gözlenmiştir. Toplanan örneklerin tümünün karakterizasyonunda IPGRI ve UPOV deskriptörleri kullanılarak; tohumda 10 adet, fidede 3 adet, bitki gövdesinde 6 adet, yaprakta 16 adet, çiçekte 6 adet, meyvede 37 adet morfolojik gözlemin yanı sıra; 8 adet fenolojik gözlem ile birlikte toplamda 86 özellik incelenmiştir. Morfolojik ve fenolojik veriler, aksesyonlar arasında önemli bir varyasyonun olduğunu göstermiştir. Elde edilen veriler, ?Principal Component Analysis? (PCA) ve UPGMA' ya göre gruplama analizleri (cluster) yapılarak dendrogramlar oluşturulmuştur. Yapılan değerlendirme sonucunda yerel kavun örneklerinin 4 farklı grup oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to determine the morphological diversity of the Cucumis melo L. landraces, provided from different regions, in addition to the registered varieties of Aegean Agricultural Research Institute. 43 melon accessions from different cities of Turkey such as Denizli, Muğla, Uşak, Manisa, Çanakkale, İzmir, Van have been collected and studied by using IPGRI and UPOV descriptors. During these studies 10 traits of seed; 3 traits of seedling; 6 traits of plant; 16 traits of leaf; 6 traits of flower and 37 traits of fruit; together with another 8 phenological traits, a total 86 traits have been observed. Morphological and phenological traits showed significant variation among accessions. By applying cluster analysis according to Principal Component Analysis (PCA) and UPGMA to the acquired data, dendrograms have been formed. Cluster analysis of morphological and phenological characters divided local melon accession into four groups.