Dekompanse kalp yetersizliği ile başvuran hastalarda tedavi ile sağlanan beyin natriüretik peptid düzey değişimleri ile ekokardiyografi parametrelerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in brain natriuretic peptide levels and echocardiographic parameters by heart failure treatment in patients admitted for decompensated heart failure
  1. Tez No: 310038
  2. Yazar: MEHMET AKİF EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER BADAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve amaç: Kalp yetersizliği (KY) hastalarının artan bakım maliyeti, KY'ye bağlanan ölümlerde artış olması ve KY'ye bağlı hastane yatışlarındaki belirgin artıştan da anlaşıldığı üzere KY prevalansı ve insidansı epidemik düzeylere ulaşmıştır (1). Tüm dünyada KY yaklaşık 23 milyon kişiyi etkilemektedir. Genel Avrupa populasyonunda semptomatik KY prevalansı ABD ile benzer oranlardadır ve %0,4-2 arasındadır (2). Kalp yetersizliği prevalansı yaşla birlikte gittikçe artan bir seyir göstermektedir ve 65 yaşın üstündeki hastaların %6-10'unu etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı dekompanse KY ile başvuran hastalarda tedavi ile sağlanan beyin natriüretik peptid (BNP) düzey değişimleri ile ekokardiyografi parametrelerinin ilişkisinin araştırılmasıdır.Metod: Haziran 2011 ? Mart 2012 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda dekompanse KY tanısı (New York Kalp Birliği fonksiyonel sınıf 3-4) ile yatarak tedavi görmüş ve tedavi başlangıcı ve tedavi sonrasında transtorasik ekokardiyografi (TTE) uygulanmış ve BNP düzeyleri çalışılmış 18 yaş üstünde olan 30 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tedavi öncesi BNP düzeyleri ve TTE bulguları ile bunların değişimi ve birbirleri ile olan bağıntısı değerlendirildi.Bulgular: Dekompanse KY ile başvuran hastalarda tedavi ile sağlanan BNP düzey değişimleri ile ekokardiyografi parametrelerinin ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılan çalışmaya, DEÜTF kardiyoloji kliniğinde dekompanse KY ile tetkik ve tedavi edilen 30 hasta alındı. Otuz hastadan 29 tanesi iskemik KY (%96,7) ve 1 tanesi iskemik olmayan KY (%3,3) idi. Sol atriyum (LA) çapının ve LA alanının değişimi ile BNP değişimi arasında anlamlı bağıntı olduğu görüldü.Transmitral akımlardan elde edilen E dalgası (erken diyastolik dalga) amplitüdündeki değişim ile BNP değişimi arasında (p=0,003, r=0,522) ve septalden ve lateralden elde edilen E/Em (erken diyastolik dalga / erken diyastolik miyokardial hareket) oranı değişimleri ile BNP değişimi arasında (sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The worldwide prevalence and incidence rates of heart failure are approaching epidemic proportions, as evidenced by the relentless increase in the number of heart failure hospitalizations, the growing number of heart failure-attributable deaths, and the spiraling cost associated with the care of heart failure patients. Worlwide, heart failure affects nearly 23 million people. Estimate of the prevalence of symptomatic heart failure in the general European population are similar to those in the United States and range from 0,4 to 2 percent. The prevelance of heart failure follows an exponential pattern, rising with age, and affects 6 to 10 percent people older than 65 years. The aim of this study is to investigate the correlation between echocardiographic parameters and plasma BNP levels and their changes in patients admitted for decompensated heart failure by treatment.Method: A total of 30 patients older than 18 years old and admitted to the Cardiology Department, Dokuz Eylul Universty Medical Faculty Hospital with the diagnosis of decompensated heart failure and performed TTE and measured plasma BNP levels before and after treatment from June 2011 to March 2012 were included in this study. We investigated the correlation between echocardiographic parameters and plasma BNP level and changes of these parameters by heart failure treatment.Results: Heart failure etiology was ischemic origin in 29 patients (96,7 %) and non-ischemic origin in one patient (3,3%). We found significant correlation between the change in BNP level and left atrial diameter and left atrial area.There was statistically significant correlation between changes in BNP levels and LV E wave amplitude (p=0,003 r=0,522) and E/Em ratio (early diastolic wave / early diastolic myocardial motion) measured from lateral and medial mitral annulus (p: