Ratlarda sepsisle oluşturulan karaciğer hasarı üzerine sildenafil uygulamasının koruyucu rolünün belirlenmesi
Determination protective role of application sildenafil in rats with sepsis-induced liver injury
  1. Tez No: 310075
  2. Yazar: SERKAN CERRAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sepsis enfeksiyon sonrasında gelişen, enflamasyon ve koagülasyonun birlikte aktive olmasıyla karekterize, morbiditesi ve mortalitesi yüksek, kompleks bir sendromdur Sildenafil selektif bir fosfodiesteraz Tip5 (PDE?5) inhibitörü olup, tüm dünyada erektil disfonksiyon tedavisinde etkin olarak kullanılan bir ilaçtır. Biz bu çalışmayla, çekum ligasyonu ve perforasyonu(ÇLP) uygulayarak polimikrobiyal sepsis oluşturduğumuz ratlarda, sildenafilin ÇLP' nin indüklediği karaciğer doku hasarında, histopatolojik ve biyokimyasal olarak serbest oksijen radikalleri ve antioksidanlara olan etkisine bakarak, koruyucu etkisi olup olmadığını araştırdık. Ratlar 4 gruba ayrıldı. 1)10 mg /kg sildenafil (SLD) verilmiş çekal ligasyon perforasyon (ÇLP) grubu; 2) 20 mg /kg SLD verilmiş ÇLP grubu; 3)ÇLP grubu; 4)SHAM operasyon grubu. Çekal ligasyon perforasyon (ÇLP), polimikrobiyal sepsis modeli ratlara uygulandı. Çalışmamızda bütün gruplardaki ratlar 16 saat sonra overdoz genel anestezi ile öldürüldü (thiopental sodyum, 50 mg/kg). Ratların karaciğer spesmenleri alınarak histopatolojik ve biyokimyasal olarak analiz edildi. Çalışmamızda sepsis sürecinde karaciğer dokusunda oluşan antioksidan aktiviteyi göstermek için süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon (GSH) parametreleri ölçüldü. Oksidan aktivite ise myeloperoksidaz (MPO) ve lipit peroksidasyonu (LPO) parametreleri karaciğer dokularında ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a complex syndrome which comes out after infection, characterized by activation of inflammation and infection and has a high morbidity and mortality. Sildenafil (SLD) is a selective phosphodiesterase type 5 (PDE-5) enzyme inhibitor and is used in the treatment of erectile dysfunction effectively all over the world. In this study, we investigated whether sildenafil had protective effect or not by studying the effect of sildenafil on reactive oxygen species and antioxidants in cecal ligation and puncture (CLP) polymicrobial sepsis model in rat liver histopathologically and biochemically. Rats were divided into four groups: 1) 10 mg/kg SLD given CLP group; 2) 20 mg/kg SLD given CLP group; 3) CLP group; 4) SHAM operated group. CLP polymicrobial sepsis model was applied to the rats. All rats in our study were sacrificed by overdose general anesthetic after 16 hours (thiopental sodium, 50 mg/kg). Specimens of rat liver were analyzed histopathologically and biochemically. In the study, superoxide dismutase (SOD) and glutathione (GSH) parameters were measured to indicate the antioxidant activity in liver during sepsis. To evaluate the oxidant activity, myeloperoxidase (MPO) and lipid peroxidation (LPO) parameters were measured in liver tissue.