Adverse effects of statins and cost calculation for rhabdomyolysis
Statinlerin yan etkileri ve rabdomiyolizin maliyet hesaplamasi
- Tez No: 311163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu tezin amacı statin grubu ilaçların yan etkilerini vurgulamak ve bu grup ilaçların nadir ancak hastaneye yatışa sebebiyet veren en ciddi yan etkilerinden biri olan rabdomiyolizin örnek bir hasta için farklı senaryolar üzerinden Türkiye'deki maliyetini hesaplamaktır. Aynı zamanda bu advers etkinin önlenebilmesi için oluşacak maliyet de hesaplanarak bu iki sonucu karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi de hedeflenmektedir.Materyal & Metot: Anahtar kelimeler kullanılarak ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılmıştır. Bu amaçla Ulakbim, Pubmed ve Sciencedirect internet siteleri kullanılmıştır. Bunun yanında Türkiye ve diğer ülkelere ait sağlık kurumlarının resmi internet siteleri taranarak konuyla ilgili uyarılar değerlendirilmiştir. IMS (Intercontinental Marketing Services) Satış verileri değerlendirilmiştir. Yan etki maliyetinin hesaplanması için laboratuar testlerinin belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na ait güncel Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'nde belirtilen fiyatlar esas alınmıştır. Yan etki tedavisinde kullanılan ilaçlar için ise RxMediaPharma web tabanlı programdan yararlanılmıştır. Tespit edilen fiyatlar fiyat bandındaki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen minimum fiyatlar kullanılmıştır. Bu verilerin geçerliliğini teyit etmek amacıyla Kırklareli Devlet Hastanesi ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi muhasebe bölümlerinden fiyat alınmıştır.Bulgular ve sonuç: Statinlerin kasa bağlı advers etkilerin önlenebilmesi için gereken maliyet, bu advers etkinin farkedilmemesi veya önlenememesi durumunda ortaya çıkan maliyete göre oldukça düşüktür. Üstelik advers etkinin önlenememesi sonucunda ortaya çıkan akut tubular nekroz tedavisi ömür boyu diyaliz gerektirdiğinden ortaya çıkacak maliyet hesaplananın çok üstünde olacaktır. Bu noktada statinlerin kasa bağlı yan etkileri açısından hastanın bilinçlendirilmesi ve ayrıca doktorların bu konudaki farkındalığının arttırılması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede oluşabilecek maliyetler azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main aim of the study is to highlight the adverse effects of statins and to calculate the cost of rhabdomyolysis treatment for one patient in Turkey which is a rare but the most serious adverse effect of statins that cause to stay in hospital. In addition, cost of prevention of this adverse effect has also been calculated. These two results have been compared.Materials & Methods: A review of national and international literature has been searched by using Ulakbim, Pubmed and Sciencedirect web sites. IMS data for statins have been used and safety of statins have been searched by using internet web sites among different countries? health authorities. In order to calculate the direct cost of muscle related adverse effect, Turkish Ministry of Health Health Application Announcement prices have been taken into consideration for laboratory tests. For the calculation of the cost of drugs used in the treatment of adverse effect, prices have been gathered from RxMediaPharma web based programme. Prices that have been used for calculation are the minimum prices which constitute the lowest prices of the price band reimbursed by Social Security Institution (SSI). In order to validate all of these data, prices of laboratory tests and drugs have been obtained from Kırklareli Public Hospital Accounting House and Şişli Etfal Public Education and Research Hospital Accounting House.Findings and conclusion:Cost of prevention of statin-induced muscle adverse effects is lower than the cost of the adverse effect in case of nonprevention or ignorance. In addition because of the treatment of acute tubular necrosis requires dialysis lifelong, cost of the adverse effect will be higher than the expected. At that point, it is very important to increase the patients? awareness and the doctors? attention for muscle related adverse effects of statins. Thus, all the costs related to statin-induced muscle adverse effects can be minimised.