Radyoterapi alan bireylerin uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The determination of relation between sleeping quality and level of fatigue in subjects under radiotherapy
- Tez No: 311354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KOCAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uyku problemleri ve yorgunluk, kanserli bireylerde sıklıkla görülebilen ve tedavinin yan etkileriyle baş etmeyi doğrudan etkileyebilen önemli bir sorundur. Bu çalışma radyoterapi alan bireylerin uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı analitik olarak yapılmıştır. 21.10.2010-07.01.2011 tarihleri arasında Konya il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinde eksternal radyoterapi alan 108 birey örnekleme alınmıştır. Veriler, anket formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Kısa Yorgunluk Envanteri kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe sleep problems and fatigue, frequently can seen in subjects with cancer and it is important a problem directly affected of their cope with side effect of treatment. This descriptive study was conducted to determine the relationship between sleep quality and level of fatigue in subjects under radiotherapy. One hundred and eight subjects who were under external radiotherapy at a university hospital in Konya province between the dates of 21.10.2010-07.01.2011 were recruited to the sample. Data were collected with questionnaire form, Pittsburg Sleep Quality Index and Brief Fatigue Inventory.