Kolorektal karsinomlarda MAPK yolağındaki mutasyonların irdelenmesi: Kanser stromasında KRAS mutasyon durumu
Investigation of the mutations in the MAPK pathway in colorectal carcinomas: KRAS mutation status in cancer stroma
  1. Tez No: 311529
  2. Yazar: NURİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kolorektal Karsinomlarda MAPK Yolağındaki Mutasyonların İrdelenmesi: Kanser Stromasında KRAS Mutasyon DurumuMitojenle Aktive Protein Kinaz (MAPK) yolağı hücre yüzeyindeki Epidermal Growth Factor Reseptörü (EGFR) ile başlayan sinyalin nükleusa iletilerek proliferasyon, diferansiyasyon, migrasyon v.b. uyarıların oluşmasını sağlar. Kolorektal karsinomlarda olduğu gibi EGFR'nin overeksprese olması ise fizyolojik sınırların dışına çıkarak yolağın karsinogenezis yönünde çalışması ile sonuçlanır. Bu yolağın inhibe edilmesi prensibi ile üretilen reseptör antikorları, kemoterapiye rağmen progresyon gösteren metastatik kolorektal karsinomlu hastaların tedavilerinde alternatif ilaç olarak yerlerini almışlardır. Ancak bu antikorların etkili olması KRAS gen mutasyonları gibi, yolağın basamaklarının herhangi bir noktasında aktive edici mutasyonların bulunmaması şartına bağlıdır. Rasyonel tedavi yaklaşımı, antikor tedavisinden önce mutasyon durumunun test edilmesiyle belirlenir.Çalışmamızda kanser stroması olarak isimlendirilen ve son dekatta yapılan araştırmalarla, tümöre karşı reaksiyonel konak doku yanıtının aksine karsinogeneziste aktif rol oynadığına dair yaygın delillerin bulunduğu tümör çevresi stromanın, KRAS mutasyon profili araştırılarak tümörogenezise katkısı irdelenmiştir. Bu maksatla servisimizce KRAS mutasyonu tespit edilmiş olan 20 metastatik kolorektal karsinomlu hastanın tümör içeren tüm doku blokları temin edilmiş ve lazer mikrodiseksiyon tekniğinin sağladığı avantajlarla tümör çevresi ve arasındaki stroma toplanarak pyrosekans analizi ile mutasyon taraması yapılmıştır. Bulgular incelendiğinde epitelyal kompartmandaki mutasyonların hiçbiri kanser stromasında gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Mutations in the MAPK Pathway in Colorectal Carcinomas: KRAS Mutation Status In Cancer StromaThe mitogen-activated protein kinase (MAPK) pathway provides the formation of impulses such as proliferation, differentiation, migration etc. by transmitting the signal that has emerged in the epidermal growth factor receptor (EGFR) on the cell surface to the nucleus. Overexpression of the EGFR, as in the colorectal carcinomas, ends in functioning in favor of carcinogenesis by exceeding the physiological limits of the pathway. The receptor antagonists which have been developed to inhibit this pathway have been the alternative drugs in the treatment of metastatic colorectal carcinomas that progress despite chemotherapy. But the effectiveness of these antibodies depends on the absence of activating mutations in any step of the pathway, like KRAS gene mutations. Rational treatment is established after determination of mutations before the onset of antibody therapy.In our study, the contribution of peritumoral stroma, that has been called the cancer stroma and prevailing evidence in the last decade?s researches as revealed that it had active role in carcinogenesis rather than host reactional response against tumor, in tumorogenesis has been investigated via the KRAS mutation profile. Therefore, tumor including tissue blocks of 20 patients with colorectal carcinomas who were found out to have KRAS mutations were obtained from relevant hospitals and utilizing the advantages of laser microdissection techniques, the peritumoral stroma and the stroma between tumors were collected and they were screened for mutations by pyrosequence analysis. Analysis of the findings demonstrated that none of the mutations in the epithelial compartment were observed in the cancer stroma.