Balıkesir köy seyirlik oyunları üzerine bir inceleme
A study on a Balıkesir theatrical village plays
  1. Tez No: 311844
  2. Yazar: UĞUR DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma köy seyirlik oyunları üzerine yapılmış bir çalışmadır. Çalışmanın asıl konusu Balıkesir ilinde oynanmış ya da oynanmakta olan köy seyirlik oyunlarının derlenip bir metin haline getirilmesi ve incelenmesi üzerine kuruludur. Bu yapıyı oluştururken Türkiye genelinde oynanan köy seyirlik oyunlarının incelenmesi yapılmış ve ortak noktalardan hareketle benzerlikler kurularak, Balıkesir ilindeki oyunlar bir bütün haline getirilmiştir. Oyunların genel yapısı, tasnifi, içeriğindeki motifler ve dayandığı geçmiş incelenerek genel manada köy seyirlik oyunları hakkında, özelde ise Balıkesir köy seyirlik oyunları hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Çalışma bir saha araştırması olmasından dolayı ana metni oluşturan kısımda derleme metotları kullanılarak edinilen bilgiler sunulmuş, daha sonra bu metinler karşılaştırılarak, ortak motif yapısı çıkarılmış ve incelenmiştir. Bunun yanında çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilerle oyunların geçmişinin irdelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmadaki asıl amaç köy seyirlik oyunları nedir ve neden oynanır gibi soruların cevabını Balıkesir köy seyirlik oyunları yardımıyla arayıp bulmaktır.
Özet (Çeviri)
This work is a study on the theatrical village plays. Study of the principal subject in the province of Balikesir has been tampered with or being played into a compiled text view to see the village games, and is based on the examination. When you create this structure has been vetted and Turkey played across the theatrical village plays by establishing common points of similarities to the transaction, Balikesir province has been turned into a whole games. The overall structure of the games is based on the classification of motifs and the actual contents of the history can be determined by examining the general context is about the games, the theatrical village plays in Balikesir intended to be information about the theatrical village plays. Due to the fact that the main text of a field research study at the Assembly that the information obtained using the methods presented, then it was removed and examined the common motif structure by comparing the texts. In addition, the information obtained from a variety of sources and are aimed at scrutinizing the history of the games.Study on the principal purpose is, and why the theatrical village plays are played with a view to search for the answer to questions such as Balıkesir village to find the plays.