Yeniçağa (Bolu) Gölü zooplanktonik organizma türleri ve mevsimsel dağılımı
The zooplanktonic organism species and their seasonal distribution in Yeniçağa (Bolu) Lake
- Tez No: 311946
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yeniçağa Gölü (Bolu)'nde Kasım 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada gölde seçilen 3 istasyondan su örnekleri alınmış, zooplankton türleri ve mevsimsel dağılımı tespit edilerek gölün bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır.Araştırma sonucunda Rotifera'dan 13 tür, Cladocera'dan 3 ve Copepoda'dan 3 tür olmak üzere toplam 19 tür belirlenmiştir. Göldeki zooplanktonik organizmaların sayısal (B/m³) olarak % 60'ını Copepoda, %25'ini Rotifera ve %15'ini Cladocera türlerinin oluşturduğu belirlenmiştir.Rotifera grubu tür sayısı bakımından baskın zooplankton grubudur. Copepoda ise türlere ait birey sayısı bakımından baskın zooplankton grubudur.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from three selected stations in the lake; the zooplanktonic organism and their seasonal distribution with some physical and chemical properties of Yeniçağa Lake (Bolu) were investigated between November 2010 and July 2011.At the end of the study; totally 19 species inluding 13 species of Rotifera, 3 species of Cladocera and 3 species of Copepoda were determined in the lake. It was also determined that numerically 60% of the zooplanktonic organisms in the lake are Copepoda, 15% are Cladocera and 25% are Rotifera.Rutifera group, with respect to species number and Copepoda group, with respect to number of individuals, were the predominant groups.