Malatya ili kapsamında peyzaj koridoru kavramının irdelenmesi
A research on landscape corridor concept within the scale of Malatya district
- Tez No: 311996
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1867'de Frederick Law Olmsted'in kentsel park ve bahçeleri birbirine bağlayan ?zümrüt gerdanlık? kavramıyla başlayan, 1960'larda Philip Lewis'in doğal ve kültürel kaynaklarla akarsu ve drenaj hatlarını belirleyerek tanımladığı ?çevresel koridor? teriminden günümüze kadar olan süreçte, peyzaj mimarlığı açısından koridorlar doğal, kültürel ve rekreasyonel gereksinimlere bir cevap olarak geliştirilmiştir. Peyzaj planlama ve tasarımda koridorlar hem doğal ve kültürel kaynakların koruma-kullanım dengesinde değerlendirilmesinde hem de sanayileşme ile ortaya çıkan rekreasyon gereksiniminin karşılanmasında önemli mekansal ögeler olarak yer almaktadır.Bu tez çalışmasında koridor kavramı, günümüze kadar olan bağlantılılık sağlama ve çizgisel mekan sunma işlevlerinin yanısıra, bir peyzajı biçimlendiren süreçler de göz önünde alınarak irdelenmiştir. Sonuç olarak, bir yandan çalışma alanı özgün peyzajını tanımlayan doğal ve kültürel kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan, diğer yandan kullanıcı talebi doğrultusunda rekreasyon olanakları sunan peyzaj koridorları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As linear landscape features; in 1897 ?Emerald Necklace? concept which connects urban parks and gardens with linear green corridors was created by Frederick Law Olmsted, and in 1960?s ?Environmental Corridors? concept which connects the natural and cultural resources with rivers and drainage lines was created by Phillip Lewis. From these times to present the corridors in landscape have been developed as a respond to the ecological, cultural and recreational requirements from the view point of landscape architecture. In landscape planning and design efforts, corridors take place as an important spatial units both to assess natural and cultural resources in a sustainable way, and also to meet recreational needs of people in industrialization process.In this study, the concept of corridor, in addition to their functions which have been assessed up to now with providing connectivity and linear spaces, was also investigated considering the ecological processes which form a landscape. As a result, landscape corridors were defined, which provides sustainability of natural and cultural resources indicating particular landscape character of the study area in one hand, and which present recreational opportunities in accordance with user demands on the other hand.